3001: Poslední vesmírná odysea zajímavosti

3001: Poslední vesmírná odysea
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200677/bmid_3001-posledni-vesmirna-odysea-1e8-200677.jpg 4 299 299

Vesmírná odysea série

< 4. díl

Začalo to před čtyřmi miliony let zářivým černým monolitem, jenž přeměnil opice v člověka a zažehl jiskru v lidském vědomí. Na úsvitu jednadvacátého století našli archeologové na Měsíci stejný černý monolit a tím začíná dobrodružství Dava Bowmana, jeho zástupce Franka Poola a superpočítače HALa. Pouze Dave přežije setkání s třetím, mnohem větším monolitem na jupiterském měsíci Europě a navždy se tak stane vesmírným dítětem. Nyní vstupuje odysea do nebezpečného konečného stádia v roce 3001. Lidstvo – ačkoliv je to neuvěřitelné – přežilo. Žije však v přetrvávajících obavách z trojice monolitů, které vládnou sluneční soustavě. Přesto však svitne naděje: kdesi v galaxii je objeveno tělo Franka Poola, kterého pokládali už tisíc let za mrtvého. Poole je oživen a připraven dokončit cestu, kterou HAL předčasně ukončil před tisíci lety. Ví, že ji nemůže podniknout bez Dava, nejdříve ale musí odhalit děsivou pravdu – co se z něj a HALA stalo uvnitř monolitu. Úchvatná vize budoucnosti lidstva od jednoho z nejznámějších autorů moderní science fiction vrcholí a spolu s tím se uzavírá rovněž jedna z kapitol vědeckofantastického žánru.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)
Originální název:

3001: The Final Odyssey , 1997


více info...

Zajímavosti (3)

Autor se nechal slyšet že každý z románů série Vesmírná Odysea se odehrává v jiném z paralelních vesmírů. Elegantně se tím vyhýbá někdy si odporujícím skutečnostem, nebo nepřesnostem které souvisí s odstupem napsání jednotlivých knih (např. 2061 napsaná v roce 1988 ještě zasazuje pád SSSR do 21. století, kdežto 3001 z r. 1997 už samozřejmě hovoří o roce 1991). (Zlord Antiježíš)


V románu je popsán prstenec na geostacionární dráze kolem země podepřený čtyřmi "věžemi" (výtahy) na rovníku. V Epilogu k 2061 je popsán podobný prstenec podepřený šesti "věžemi". (Zlord Antiježíš)


Monolity popsané v Poslední Odysey se liší od těch z předchozích knih. Především ten z prvního románu byl schopen přenosu informace nadsvětelnou rychlostí. Pokud by totéž dokázal ten z posledního románu, hroutí se celá zápletka. (Zlord Antiježíš)