Slezské písně

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jedná se o básně velmi často s národní a sociální tematikou, jsou zde však např. i básně milostné. Původně vydáno pod názvem Slezské číslo, teprve po rozšíření získalo svůj známý název Slezské písně. Pomník Maryčky Magdonové ve Starých Hamrech Některé básně ze Slezských písní: 1. intimní básně osobního charakteru: * Labutinka – posmrtně nalezená báseň; formálně přesunuta do Slezských písní (1961) * Jen jedenkrát * Červený květ – úvodní báseň sbírky, květina je symbolem jeho vlastního nitra, kaktus, jako květina, která vykvete pouze jednou, symbolizuje jeho životní osamělost 2. básně reagující na sociální bídu a národnostní útlak (problém utlačování lidu, viní z toho Němce, Poláky, Židy a lhostejnost Čechů): * Maryčka Magdónova – Maryčka je sirotek (otec byl opilec, který se zabil při návratu z hospody). Maryčka se stará o mladší sourozence. Jednou ji při krádeži dříví chytí Hochfelder, který ji udá. Když ji odvádí strážník do „Frydku“, spáchá sebevraždu skokem ze skály. Dílo je napsáno kriticky, v každé sloce se autor ptá Maryčky na řešení. * Ostrava * Kantor Halfar – příběh učitele, který vzdoroval tlaku odnárodňování a učil česky. * 70 000 * Bernard Žár * Návrat 3. pohled na soudobou českou politiku, vlastenectví: * Praga caput regni 4. básně, jejichž estetická hodnota spočívá ve spojení různorodých principů, tendencí a poetik * Škaredý zjev – nepřímým obrazem (pomocí symbolů) zde popisuje těžký život na Ostravsku, označuje se za věčného tuláka. 5. básně věnované jednotlivým obcím na Moravě a ve Slezsku * Polská Ostrava - báseň na protest proti přejmenování Polské Ostravy na Slezskou Ostravu * Dombrová – protest proti českým snahám přejmenovávat vesnice ve Slezsku * Valčice - oslava připojení Valtic k Moravě po roce 1918 * Děrné, Melč - oslava otevření nové školy * Kyjov, Mohelnice...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/605/big_slezske-pisne-DNp-605.jpg 3.5914
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (5)

V některých básních se objevují prvky písně a pravidelného veršového členění, které je řadí vedle tvorby nejmladsších básníků - Šrámek, Geller. (chaera)


Často zde vystupuje sám básník, stylizovaný do mytické role - "prvního a posledního barda z Beskyd", zpěváka a mstitele slezského lidu. (chaera)


Bezprostředním podnětem pro napsání většiny básní ve sbírce byla básníkova vážná nemoc - Bezruč se obával, že po jeho smrti se nenajde nikdo, kdo by na vážnou situaci v Slezsku upozornil (chaera)


Autorem je Vladimír Vašek, syn národního buditele Antonína Vaška. Nechtěl, aby byl prozrazen jeho pseudonym, básně měly o to víc působit. (chaera)


Poprvé vyšly r. 1903 pod názvem Slezské číslo. (chaera)