Stužkonoska modrá

Stužkonoska modrá https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79943/stuzkonoska-modra-79943.jpg 4 40 9

Výběr poezie Petra Bezruče vydal v září 1952 ČS ku příležitosti básníkových 85. narozenin. První vydání s šesti kresbami a obálkou Maxe Švabinského.

Hanina61
26.09.2023 5 z 5

Objevena v knihobudce, tedy vlastně knihokapličce stojící v malé vísce na konci světa, kde platí zásada, že poutník si vybranou knihu může odnést, ale už ji nesmí vrátit... Takových pokladů jako Stužkonoska modrá je tam na hromadách povícero, ale nechala jsem je pro ostatní poutníky. Útlá knížka z volně ložených listů, vydaná v roce 1952, mě zaujala především překrásnými ilustracemi Maxe Švabinského, ale ráda jsem si přečetla i básně Petra Betruče, od těch, kde vzpomíná na dětství, až po ty vážnější, reflektující dobu. A poněvadž ji už nesmím vrátit, dostane se jí čestného místečka v mé knihovně... :-)

Gejitka
10.01.2023 5 z 5

Samostatná báseň Petra Bezruče obohacená o nádherné kresby Maxe Švabinského (tedy to mé vydání z roku 1952). Čtení i s porozuměním tak na 20 minut.

Kabuky
04.06.2022 5 z 5

Klasika.

markéta783
29.12.2018 5 z 5

Jsem šťastná, že mám toto vydání knihy ve své knihovně. Nádherné ilustrace Maxe Švabinského krásně doplňují verše, které rozhodně stojí za přečtení. Velmi vydařená kniha. Doporučuji.

triatlet
03.01.2017 5 z 5

Bezruč napsal Stužkonosku modrou v Brance v červenci 1930. V úvodní části převládá přírodní lyrika s motýlími motivy zachycená prostřednictvím lovce.
(...)
"A tu je krásný admirál,
jak rudou, tmavou barvou svítí!
(Však ten mne nové gatě stál,
na strom jsem za ním vylézal,
co za něho jsem dostal bití!)"
(...)
Ve druhé části pomocí autorského subjektu reflektuje dobu.
"surové ruce stihl jsem,
jak beskydský lid ve tváři bijí"
"vlast rozpůlenou viděl jsem,
ale ne zlou pravicí vraha,
než lhostejností, ústupem,
jak vládnoucí to umí Praha"
(...)
"dělníky viděl jsem bez roboty,
bez groše smutně cestou jdoucí,
stran vůdce, ministry, faloty,
z trojího žoldu bohatnoucí"
Vydání z roku 1952 zkrášlují ilustrace Maxe Švabinského.
Vlastním výtisk, který Bezruč poslal studentům jihlavského gymnázia s věnováním: "Čtenáři, zrak přichyl blízko/ a miluj to motýlisko." Součástí je i dopis, v němž píše: "Býval jsem více než šedesát let velkým turistou před Hospodinem. Prošel jsem jižní, střední i východní Moravou i Slezskem, ale na západ jsem se dostal nejdále do Okříšek."
...................................................................................................
Čtenářský výzva 2017 - 20. kniha, jejíž první věta je otázkou
"Byl jsem já jednou také mlád?
Ta otázka zní v duši tichá:
měl sto motýlů v sbírce snad,
to byla největší má pýcha."

Beltrix
06.11.2016 4 z 5

Velmi jemná a dobře se čtoucí poezie. Přestože nejde o rozsáhlou sbírku , rozhodně zanechává v člověku dojem.

Iwíček
26.06.2016 5 z 5

Skvělá básnická sbírka s úžasnými obrázky secesního malíře Maxe Švabinského.

D.V.Spudil
17.04.2016 4 z 5

To by se mělo předkládat dnešnímu čtenáři místo Slezských písní. Ony měly sice větší soudobý význam, ale se Stužkonoskou modrou se nedají srovnat.
Jemná, skromná a přívětivá poezie. Dobře se čte, rádo se na ni vzpomíná.

WEIL
21.08.2011 4 z 5

Čte se to dobře, sbírka básní to není rozsáhlá.

Petr Bezruč (p)
česká, 1867 - 1958