Loupežníci

kniha od:


Koupit

Klasické německé drama o vzpouře jedince, který byl křivě obviněn a rozhodl se vzít spravedlnost do svých rukou. Klasická romantická tragedie. Vzrušující drama mladého německého autora vypráví příběhy dvou bratří, Karla a Franze Moora, jejich tragický osud , utrpení, které způsobí svému otci i milence jednoho z nich. Ale i morálka a osudy bandy loupežníků, kteří se pohybují v českých lesích, nabízejí mnoho vzrušení, ale i námětů, které vedou k zamyšlení i dnes. Vychází u příležitosti dvoustého výročí úmrtí Friedricha Schillera....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32097/big_loupeznici-vCJ-32097.jpg 3.7100
Žánr:
Literatura světová, Divadelní hry

Vydáno: , Artur
Originální název:

Die Räuber, 1781


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (4)

Karla hrál ve Stavovském divadle J. J. Kolár a France J. K. Tyl. (JulianaH.)


[spoiler!] Uvěznění Maxmiliana Moora ve věži je zároveň kritikou uvěznění jihoněmeckého spisovatele a Schillerova současníka Schubarta. (JulianaH.)


První překlad do češtiny vznikl krátce po vydání hry tiskem. Jeho autorem byl Karel Ignác Thám. Loupežníky zvolil pro jejich vazbu na české prostředí, a dokonce některé původně německé reálie počeštil sám. (Například nevěsta loupežníka Kosinského je v jeho podání Češka, ačkoli ve hře se výslovně říká, že je to Němka.) (JulianaH.)


Rozhlasouvou hru podle této předlohy uvedl Český rozhlas na stanici Vltava, viz http://www.rozhlas.cz/vltava/stream/_zprava/friedrich-von-schiller-loupeznici--1638739 (Teckovana)