Gabra a Málinka 5. a 6. díl

kniha od:

Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (5)

Amálie Kutinová původně chtěla napsat knihu o své matce (po vzoru Boženy Němcové, která napsala knihu o své babičce), ale nezdařilo se jí to - použila v knize tolik dětských příhod, že vzniklé dílo pojednávalo spíš o Amálii a jejích sestrách, a to i po přepracování. Autorka se je nakonec rozhodla vydat v této podobě jako „Gabru a Málinku“. (Luccy78)


Kniha je psána převážně spisovnou češtinou vyjma hlavní řeči postav, které často mluví valašským nářečím (zejména děti). (Luccy78)


Stejně jako ostatní díly série je i tento založen na autobiografickém vyprávění o dospívání autorky ("Málinka" je sama autorka a "Gabra" její starší sestra Gabriela), oproti realitě je tu ale několik podstatných změn (např. skutečný otec Amálie Kutinové zemřel, když jí bylo 11 let, ve svých knihách ho ale nechala žít dál, také v knihách zredukovala počet svých sourozenců ze skutečných dvanácti na čtyři). (Luccy78)


Šestidílná série knih Gabra a Málinka, jsou inspirované autorčiným dětstvím a mládím prožitým ve Štítné nad Vláří nedaleko slovenských hranic a především ve Valašském Meziříčí, kde obě "povedené dcerky" studovaly na gymnáziu. (Luccy78)


Závěrečnou vzpomínku napsala Marie Kubátová (dcera Amálie Kutinové) (Luccy78)