Zub za zub

recenze

Odplata (2014) 3 z 5 / jakear
Odplata

Slunce svítí. Victor Delahaye se synem svého obchodního partnera vypluli na pohodovou plavbu. Hotová idylka. Pak ale Victor vytáhne revolver a zastřelí se...

Delahaye & Clancy je v zásadě prosperující firma, v jejímž čele vždy stál nějaký Delahaye. Clancy platil za podpantofláka, ubohého budižkničemu, který si nechá kálet na hlavu. Není proto divu, že všechny překvapí náhlý skon tak dominantního podnikatele, jakým Victor Delahaye bezpochyby byl.

K případu se dostává dublinský inspektor Hackett. Ten se rozhodne povolat patologa Quirka. Oba se snaží záhadnému úmrtí přijít na kloub. A co nevidět má umřít ještě někdo.

John Banville, skrývající se pod pseudonymem Benjamin Black, je vskutku stylistická špička, což dokazuje také laureátstvím cen jako Cena Franze Kafky a Man Booker Prize. Odplata je, co se jazykové stránky týče, výborně napsaný román s postavami, které skutečně žijí. I když je tohle pro knihu opravdu důležité, i přesto je to málo, je-li příběh banální a nezajímavý. Což bohudík u Odplaty platí jen částečně.

Čtení Odplaty bylo velmi zajímavé. Na jednu stranu jsem od začátku tušil, jak se vše má, avšak na druhou stranu mě kniha opravdu bavila. Pravda, ke konci se příběh trochu táhl, ale ani to mě nepřesvědčilo, abych knihu odložil.

Odplata je vskutku výborně napsaná, odpočinková detektivka s příjemnými postavami a irským prostředím. Hodí se na dlouhé zimní večery, nebo letní dovolenou.