Čtvrtá oběť

recenze

Čtvrtá oběť (2015) / jakear (199 views)
Čtvrtá oběť
Čínu sužuje sériový vrah, který svým obětem stíná hlavy. Jen před pár okamžiky byla nalezena čtvrtá oběť. Zprvu se zdá, že vraždy byly provedeny na chlup stejným modus operandi, forenzní patoložka Margaret je však přesvědčená, že čtvrtý muž byl zavražděn jiným pachatelem.

Margaret Campbellová se už konečně chystá vycestovat z Pekingu zpět do své rodné Ameriky. Její srdce nejspíš vyléčí tisícovka kilometrů od toho, kdo jí ho zlomil. Anebo možná přitažlivý Michael Zimmerman, se kterým se seznámí na americkém velvyslanectví?

Li Jen dal před svými city přednost kariéře. Není první, ani poslední a stejně tak není jediný, který svého rozhodnutí začíná litovat. Stále nemůže přestat myslet na svou jang-kuej-c‘, cizinku s plavými vlasy. Co nevidět se mu do života připlete ještě zodpovědnost za malou neteř, kterou na jeho prahu zanechá jeho mladší sestra.

Dovolím si tvrdit, že Peter May je mistr vypravěč. Oba doposud vydané díly série Čínských thrillerů mě skutečně bavily, a to i přestože velkou část knihy se řeší intimní životy hlavních postav a zápletka jde do pozadí. Přiznám se, že od kriminálních románů neočekávám toliko citových záležitostí. Kápnu božskou – kdyby autor nepsal tak podmanivým stylem (skutečný „page-turner“!), nejspíš bych propadl nutkání přeskočit několik stránek zhrzených myšlenkových pochodů.

Pravdou je, že druhý díl je o mnoho slabší, čekal jsem podobné vzrušení jako při čtení Pána ohně a toho se mi dostalo jen částečně. Zápletka mi přesto přišla lepší, šlo s ní pracovat lépe. Taktéž musím zmínit až unavující slepotu kriminalistů, kteří přehlíželi stopy, které vnímavý čtenář musel vidět hned. To mě skutečně mrzelo.

Přesto si myslím, že Čtvrtá oběť potěší nejednoho fanouška detektivek s milostnou atmosférou, případně milovníky drsných kriminálek na letní dovolené.

Pro server Knihcentrum revue, 25. srpna 2015

Komentáře (0)

kniha Čtvrtá oběť recenze