Změna je život

recenze

Co je nového, kotě? (2013) / monushka
Změna je život
Pokud máte rádi oddychovou literaturu se špetkou té romantiky, měli byste se seznámit s anglickou spisovatelkou Alexandrou Potter. Tedy pokud jste tak ještě neučinili. Pokud ano, tak byste se měli seznámit s její zatím poslední přeloženou knihou. V listopadu totiž byla českému čtenářstvu představena její pátá, do češtiny přeložená kniha, která v zahraničí vyšla pod názvem What´s New Pussycat? a jejíž název byl do češtiny (díky hlasování čtenářů) přeložen jako Co je nového, kotě?

Alexandra Potter se narodila roku 1970 v Bradfordu v hrabství Yorkshire. Na Liverpoolské univerzitě vystudovala anglickou literaturu a filmovou teorii. V roce 1993, ve třiadvaceti letech, se přestěhovala do Londýna a začala působit jako redaktorka v křížovkářském časopisu. V roce 1999 se pustila do psaní svého prvního románu, který dostal název Co je nového, kočko? a který vyšel v zahraničí v dubnu roku 2000. Alexandra Potter patří v současné době do první desítky nejúspěšnějších spisovatelů Velké Británie.

Delila Holdsworthová. Jméno naší hlavní hrdinky. Pomalu ale jistě se její věk blíží ke třicítce, kdy už jsou většinou lidé vyspělejší, šťastnější, vědí co chtějí a pomalu si zakládají rodinu. V prologu se nedozvíme mnoho informací o tom, jak se jí v současné dobře daří. Setkáváme se s ní ve známém Nothing Hillu, který proslavil hlavně film se stejnojmenným názvem a s Julií Roberts a Hughem Grantem v hlavních rolích. Ale když se Delila ve dvaačtyřiceti kapitolách vrací zpátky do minulosti, zjistíme, že její minulost nebyla zdaleka tak růžová jak by se na první pohled mohlo zdát.

Seznamujeme se s Delilou, která zoufale touží po jakékoliv změně. Po desetiletém vztahu se svým přítelem Lennym by bylo samozřejmé, kdyby se jejich vztah na hromádce proměnil ve svazek manželský. Lenny by si to tak přál, ale zajímá ho také, co by si přála Delila? Co když Delila, která díky Lennymu odešla od svého vlastního otce a své macechy, která i přes své ambice nenastoupila na vysokou školu a raději se dřela jako servírka v restauraci od nevidím do nevidím, touží po něčem jiném? Po něčem, co nebude tak předvídatelné jako její dosavadní život? Proto se rozhodne Lennyho a nudný Bradford opustit a vydat se za svým snem… Za svým panem Dokonalým. Bude mít štěstí a narazí na něj? A nebo osud Delile dopřeje něco jiného?

Do jejího nového života a do života jejího psa Tlusťocha vstoupí nová přítelkyně. Jmenuje se Vivienne a po finanční stránce je úplně za vodou. Vivienne udržuje milostný poměr hned se dvěma muži najednou. Ale co když ani ona není šťastná a jen se o to snaží?

Delila mi byla celkem sympatickou osobou. V den svých devátých narozenin ztratila svou maminku, která z celého srdce milovala hudbu Toma Jonese. Vášeň k tomuto zpěvákovi Delila zdědila a uchovává si jí jako památku na svou matku a stejně tak opatruje jako oko v hlavě všechny jeho desky. Jeho hudba a slova z písní jsou přítomny v celé knize.

Kniha je rozdělena do prologu, dvaačtyřiceti kapitol a krásného, růžového, epilogu. Výhodou je i to, že kniha není příliš obsáhlá co se počtu stránek týká. Jedná se o knižní záležitost, kterou budete mít naservírovanou na táce jako jednohubku a stejně rychle jí i zhltnete.

Od této autorky jsem četla její předchozí knihu s názvem S tebou už nikdy. Popravdě řečeno se mi ta předchozí líbila více. Nevím, zda-li to bylo tím, že jsem si zvykla na styl psaní paní Potterové díky této zmíněné knize. Tato kniha mě nebavila tak moc jako tomu bylo u S tebou už nikdy. Ale v budoucnu si určitě nenechám ujít další autorčinu knihu, abych mohla srovnávat.

Ukázka:
To, jak se cítil, když ji držel… Jak se mu nohy proměnily v želé a dlaně se mu zpotily… Tyhle signály nešlo vyložit jinak. Delila se mu strašně líbila. Vlastně víc než to. Víc než jen to, že mu připadala krásná a sexy a tak sladká, že by ji nejradši hned popadl a na místě zlíbila. Byl úplně omámený. Chtěl si s ní povídat, všecko se o ní dozvědět, koukat s ní na staré filmy, uvařit jí své oblíbené jídlo, ležet s ní v posteli a jíst pizzu. Chtěl prostě být s ní. Tečka.

Nakladatelství: Kristián
Počet stran: 254
Překlad: Denisa Novotná Jr.

Komentáře (0)

kniha Co je nového, kotě? recenze