Zlo

recenze

Zlo (2016) 4 z 5 / Blaufik
Zlo

Marshall je bývalým policistou, který je nyní v programu na ochranu svědků, žije v Santa Fe v domě který mu přidělili. Spíše by měl žít. Skutečnost je ovšem taková, že dům pronajímá a sám bydlí, kde se dá, aby jej nedostihla jeho minulost. Stále jej pronásledují pocity viny z doby, kdy byl nasazen jako tajný agent do samotného srdce drogové mafie.

Dává si opravdu záležet, aby jej nešlo jen tak jednoduše vypátrat. Pravidelně mění místo bydliště a telefon mívá rozebraný na tři kusy - sim kartu, baterku a ten zbytek.

Když beze stopy zmizí mladá Alyce Rayorová, která mu silně připomíná ženu z jeho minulosti, rozhodne se, že ji musí stůj co stůj vypátrat. A tak se vydává na riskantní cestu za nalezením neznámé ženy. Kontaktuje proto svého starého známého Lucase Cohena a s jeho občasnou pomocí začíná své pátrání.
Neváhá a jeho první cesta vede za Boltem a Rojasem, dvěma drogovým dealerům a nabízí jim kilo falešných vzorků, aby se dostal tam, kam potřebuje...

...Marshall se jediným pohybem sehnul, popadl Remington 870, uložený při okraji na dně kufru, obrátil se proti Boltovi a praštil ho pažbou do obličeje.
Bolt nestačil ani zvednout ruku.
Pažba mu přerazila nos. V šoku zaklonil hlavu a klesl k zemi. Marshall hbitě uskočil, aby si udělal místo, a napřáhl pušku proti Rojasovi.
"Ani se nehni."
Rojas se krčil vedle auta, jednou rukou se přidržoval blatníku, aby si udržel rovnováhu, druhou držel za zády...

Všechno začíná komplikovat také Wayne Banister, nájemný vrah a kumpáni z okolí Bolta a Rojase - hlavně Leon, bývalý voják a hlava celé party...

Podaří se Marshallovi najít ztracenou Alyce živou ? A co Marshallova minulost ? Zůstane tam kde je, nebo opět vystrčí své drápky ?

Tato kniha byla naprostou peckou, která mě vtáhla do děje a já jsem četla se zatajeným dechem.
Vypravěčů se zde střídá hned několik - Lauren Shoreová, policistka, která si nedávno prošla osobním peklem, Wayne Banister - nájemný vrah, Rojas - jeden z dealerů, Lucas Cohen - zástupce federálního šerifa a samozřejmě Marshall.
Každá kapitola je nadepsána jménem, z jehož pohledu budeme příběh sledovat. I tak jsem ovšem měla místy problém se ve vypravěči orientovat a musela jsem se podívat, koho se daná kapitola týká.
Nicméně tento aspekt dodává na knize jakési plastičnosti a svěžesti celého příběhu.

V průběhu knihy se také vracíme zpátky do roku 2010, do doby, kdy byl Marshall nasazen jako tajný agent mezi mafiány. Díky těmto částem čtenář pochopí, proč je Marsh takový, jaký je a proč se tak moc bojí toho, že ho jeho minulost dostihne.

Ben Sanders nám předkládá syrový krimithriller, kde je hlavní náplní boj mezi svědomím a pomstou. Hlavní hrdina se s ničím a nikým moc nemaže a tak trochu bere zákon do vlastních rukou.
Příběh je napsán velice poutavě, nechybí zde spousta krve ani mírné vulgarismy. Marshall je i přes svou negativní úlohu v příběhu velice sympatickým hlavním hrdinou, který se díky neznámé ženě nebojí umazat ruce od krve.

Díky relativně krátkým kapitolám a stylem, jakým je kniha napsána je čtenář prakticky nucen číst stránku za stránkou. Já jsem byla nesmírně zvědavá, jak celý příběh dopadne. Jestli Marsh najde ztracenou dívku, nebo se mu to nepodaří a skončí ve spárech mafie.

Myslím, že pokud jste milovníky kriminálních příběhů se spoustou zvratů, tak je tato kniha tou, po které byste měli sáhnout. Napětí střídá akci a v podstatě zde není čas pro hluchá místa.
Já jsem si čtení této pecky naprosto užila.