Zlatá mládež ve Švédsku

recenze

Tekutý písek (2017) 4 z 5 / rode
Tekutý písek

Nevím jestli někteří z Vás znají seriál Zlatá mládež, který se u nás promítal na ČT1, ale tato kniha nám stejně jako seriál dala náhled do života bohaté mládeže, kterým se ve většině případů pořádně nevěnují rodiče.

Maja je skvělá studentka, už na prvním stupni si získala nálepku té chytré a stejně tak pokračovalo její další studium. Její matka se vždy chlubila, jak to s Majou bylo lehké, jak rychle se naučila mluvit a chodit a že když byla miminko prospala celou noc. Maja to komentuje tak, že vlastně nic z toho neulehčovalo život jí, ale pouze její matce.

Co se však stane, když se z ničeho nic připlete skvělá a bezproblémová holka do masakru, kdy jsou zastřeleni její spolužáci, přítel a nejlepší kamarádka? A hlavně, co se bude dít, když ona sama je obviněna za spoluvinu, vraždu a dalších věci?

Jak už jsem psala v komentáři, kniha není napínavá a žádnou akci také nečekejte. Kniha to ani neslibuje, jediné co je zavádějící, jsou nápisy na knize, které slibují nejlepší švédské krimi, označení krimi je v tomto případě možná trochu nadnesené.

Líbí se mi styl psaní, přišlo mi, že sedím ve vazbě s Majou a ona mi vykládá příběh, co se jí stal. I když Maja by se mnou asi nemluvila, Maja totiž nechtěla mluvit s nikým. Přemýšlení osmnáctileté holky, která je znuděná životem, který ji někdo přinesl na zlatém podnose a ona vlastně neví co chce a co bude dál. Má své kamarády a kluka, který by se podle Amandy (její nejlepší kamarádky) dal nazvat "děsně hrozně roztomilej Sebík", kterej mi byl hned od začátku proti srsti. Rozhodně jsem fandila Samirovi, i když i on byl svým způsobem idiot.

Ukázka:
„Říká se, že láska hory přenáší. Lidi to říkají pořád dokolečka, a někteří tomu dokonce i věří. Státní zástupkyně tvrdí, že jsem to všechno udělala, protože jsem milovala Sebastiana. Moje láska k němu prý přenášela hory. Na ničem jiném mi tolik nezáleželo. Ale to není pravda. Ještě mnohem víc totiž hory přenáší strach, hrůza ze smrti. Láska neznamená nic, když si myslíte, že umřete.“

Kniha je hodně čtivá, ze začátku jsem čekala, že to bude v podstatě omluva a obhajoba proč se vlastně něco takového stalo.
Ale ne, kniha je prostě jenom zpověď holky, která v životě stejně jako každý udělala pár chyb a byla ve špatným čase na špatným místě. Bohužel její chyby jsou větší než chyby ostatních lidí, protože po její chybě zůstalo pár mrtvých a bohužel to už napravit nejde.

V závěru asi můžu říct, že knihu doporučuji, přečetla jsem ji skoro za jeden den, protože vyprávění Vás vtáhne a prostě chcete vědět, co s Majou nakonec bude.