Dovolená se nekoná

recenze

Případ Ewy Morenové (2017) 4 z 5 / rode
Případ Ewy Morenové

Inspektorce Ewě Morenové začíná slibovaná dovolená, kterou chce strávit se svým přítelem (chlapem, snoubencem, samcem?) Mikaelem Bauem u moře v Lejnici.

Než si ale může užívat kýženého volna, je vyslána od svého nadřízené, že musí vyslechnout Lampe Leermanna, což je zločinec, který si ji přímo vyžádal a slibuje prozrazení dost podstatných informací.

Na své cestě do Lejnice si Ewa vybrala cestování pomocí vlaku, ve kterém potká Mikaelu Lijphartovou, která ji zaujme tím, že tiše pláče. Asi mateřské pudy donutí inspektorku k tomu, aby se zeptala, co se dívce stalo. Mikaela jí začně vyprávět, že do Lejnice míří za svým otcem Arnoldem Maagerem, kterého viděla naposledy, když jí byly dva roky, protože je už šestnáct let uvězněn v psychiatrickém ústavu, kde skončil po soudním procesu, ve kterém byl obviněn a usvědčen za vraždu své žákyně Winnie Massové.

Cesty těchto dvou žen se rozejdou na nádraží v Lejnici, kde se Morenová vydává vyslechnout Leermanna a Mikaela se míří seznámit se svým otcem.

Inspektorka se po dvou dnech dozví, že dívka zmizela a dává se na cestu za poznáním již šestnáct let starého případu a také musí řešit případ nový, protože na pláži se najde mrtvé tělo zahrabané v písku. Tyto všechny události ale Morenové hrají do karet, protože sama tápe ve svém vztahu s Bauem (jejím přítelem, chlapem, samcem?).

Případ Ewy Moranové je mojí první knížkou od tohoto autora, který je označován za jednoho z nejlepších švédských spisovatelů. A já chápu proč. V průběhu knihy jsem několikrát hádala, jak vše dopadne a kdo je vlastně vrah, ale byla jsem samozřejmě vedle jak ta jedle. Pan Hakan Nesser umí čtenáře svým příběhem chytit a nepustit. Já sama jsem knihu přečetla za jediný den, kdy jsem cestovala vlakem. A díky knize cesta nebyla nekonečná, ale dokonce díky napínavosti děje, bych přejela svoji výstupní stanici. Takže určitě vyhledám i další díly této série.

Líbí se mi i jednoduchá obálka, která v podstatě zachycuje slibovanou dovolenou, která se moc nekoná.

Co se mi ale na knize nelíbilo, bylo pár překlepů v knize, což kazí skvostný příběh. Musím ale poslat velké plus za krátké anglické fráze, které nebyly přeložené, protože by jejich význam nevyzněl tak, jak autor požadoval.

Děkuji nakladatelství MOBA za poskytnutí recenzního výtisku.

rode
17.10.2017

omlouvám se, za mystifikaci, četla jsem zároveň s jinou knihou a asi se mi to popletlo... :) Mikaela pokud se tedy nepletu jela potom autobusem... po návštěvě u otce.

knihamouder
17.10.2017

Ewa do Lejnice cestovala vlakem...