Život umělců

recenze

Uloupený ráj (2012) 4 z 5 / Safienka
Uloupený ráj

Další z famózních historických děl od německého autora Petera Prange. V českém překladu jsou vydány zatím pouze jeho dvě knihy, a to Poslední harém a nyní nově vydaný Uloupený ráj.

Anotace knihy slibuje jeden z největších příběhů lásky 20. století. Možná bychom ho mohli nazvat uměleckým příběhem dvou malířů, kteří podléhají umění, vášni, přitažlivosti a neustále prchají před režimem.
Přiznávám, že dílo bych si nejspíše nepřečetla nebýt zajímavé obálky a motivující anotace, která mě usvědčila v tom, že bych těch následujících 500 stran měla přeci jen vyzkoušet.
Začátek knihy byl pro mě značně složitý, neboť jsem se nemohla prokousat náročností myšlenek, textu a struktury psaného slova, ale vyhrála jsem a ve stylu autora jsem našla jistý řád. Čtenáři tak díky tomu mají možnost vkouznout ihned do uměleckého pojetí života, do chaosu a nepředvídatelnosti doby.
Přestože se jedná o děj smyšlený, který je zasazen do pravdivé historické události, tak jsem i já měla neochvějný pocit, že vše se se skutečně odehrálo. Autor si s momenty neštěstí a odloučené lásky vyhrál opravdu bravurně.
Příběh začíná v Londýně, v roce 1937, kde se seznamujeme s mladou hlavní hrdinkou Laurou Paddingtonovou, která se vydává na popud své nebližší přítelkyně na výstavu německého zhýralého umělce Harryho Wintera. Přestože je Harry o několik desítek let starší a evidentně sukničkář, tak se do něho mladá a nadějná umělkyně bohatých rodičů bezmezně zamilovává. Možná kvůli nečekanému vzplanutí či nespokojenosti doma se s ním vydává do Paříže.
Máme tak možnost nahlédnout do zákulisí pařížských kaváren a míst, kde se umělecký pár blíže poznává a snaží se nepodlehnout tomu velkému citu, kterému se říká láska. Autor zde dává v potaz erotické naděje mladé umělkyně a až možná nepravděpodobnou chladnost staršího muže. O napínání čtenáře, jak to dopadne, zde opravdu není nouze.
V následujících stránkách se nám nabízí pohled do opravdu bláznivého a šíleného světa umělců, kdy se mísí kapka psychologie postav, uměleckých děl, bláznivých činů a nespoutané svobody. Vše je stejně tak, jako bylo, utnuto tvrdou realitou v podobě obsazení země neměckými vojsky. Příběh se nám tak rozděluje do dvou rovin, a to do prožívání života Harryho v zajateckém táboře v Les Milles a emočním bláznovství Laury, která je odsouzena na nějaký čas v samotě v Sainte-Odile, kde jak je později zmíněno prožívá období své životní krize. Máme tak možnost na příběh nahlížet ze dvou směrů zároveň. Jsou nám servírovány oba prodichůdné pocity hrdinů, bláznovství hraničící se šíleností, neskonalá touha a čekání věcí příštích. Díky tomuto se čtení knihy stává zajímavější, pro někoho snad i méně pochopitelnější.
Možná bychom se mohli cítit jako pan Frog, který cestoval kolem celého světa. I nás zde autor zavádí do několika zemí, do kterých utíkají všichni postiženi válkou. Takže spolu s hlavními hrdiny začínáme v Anglii, procházíme Francií, projíždíme Španělském, odlétáme do Ameriky a až nakonec končíme v Mexiku. Pro lepší orientaci je proto kniha rozdělena do kapitol věnovaných vždy místu, kde se děj odehrává.
Sama jsem byla lapena a pohlcena náročností děje, přesto jsem se díky jeho posloupné čtivosti dostala až na konec a musela uznat, že se jedná opravdu o velice zajímavé dílo. Maličko mě i mrzí, že nám autor naservíroval fiktivní příběh, o kterém si nemohu nalézt více informací. Například možnost dozvědět se, jak vypadá Nevěsta větru či Kouzelník Dado a nebo již několikrát zmíněné a stěžejní umělecké dílo Dobývání ráje.
Takže, jak by se zpočátku mohlo zdát, tak biografické dílo to není. Jedná se o šílený příběh lásky dvou lidí, který by mohl vypadat jako jedna velká životní posedlost. Umělecky založené čtenáře by mohla zaujmout spojitost s dalšími již známými umělci jako byl Pablo Picasso, Wassily Kandinsky či Piet Mondrian.
Kniha určena všem, kteří se zajímají jak o historii, tak se i rádi začtou do romantických příběhů.
Směle do ní.