Zisk

recenze

Vzestup magnáta – Zisk (2008) / Deniy
Vzestup magnáta – Zisk

Obsah:
Máme tady pokračování knížky Vzestup magnáta-Risk od R.E.Feist, tentokrát Vzestup magnátu-Zisk, což je také čtvrtý díl Hadí ságy. Hlavní postavou je zde opět mladý Rupert Avery, který díky sňatku s ošklivou dcerou bohatého obchodníka a jeho obchodní spolupráce získá výhodné postavení mezi Krondorskými obchodníky. A jak tedy zbohatnout? Rupovi štěstí přeje a tak to s penězi jde dobře, objeví se, ale i pár nepříjemností, které bude muset neustále řešit.

Erik, jak se píše v anotaci, má údajně jednoduší úkol. To ovšem netuší, co ho čeká na Novindu, kde se shromažďují síly Smaragdové královny. Spolu s přáteli zažívá neuvěřitelnou smrtelnou cestu, u které netuší, zda se ještě vůbec vrátí domů.

Recenze:
Knížku jsem si chtěla přečíst už jen z důvodu, že Reymonda E. Feista mám moc ráda, a jeho knížky jsou opravdu povedené. Vzhledem, že mě předchozí díl moc nezaujal, byla jsem příjemně překvapená.

Je známo, že Pan spisovatel píše v Er-formě, tedy ve třetí osobě. Na což si během pár stránek zvyknete. Celá knížka obsahuje vysoké množství postav, proto se hned na začátku vyskytuje přehled všech postav a osob, které se v knize najdou. Najdete tam o nich stručné vysvětlení, o koho se jedná. Což je dobré, protože někdy se stane, že nevíte kdo je kdo. Samotné kapitoly jsou docela dlouhé.

V knížce se tak průběžně střídá psaní o Rupovi, který řeší obchody, a cestu za bohatstvím. Občas se tam objeví pohled na jeho, dá se říct, nepřátele. A poté pohled na Erika, který je na Novindu. Jak už jsem psala v minulé recenzi na předchozí knížku, když se chce autor zaměřit na jinou postavu, dá tam většinou něco ve smyslu „Usnul a přemýšlel, co asi dělá Erik“, ale naštěstí v průběhu kapitol to autor vymyslel i jinak.

Příběh, děj knížky se mi zdá o hodně lepší než minulý díl. Vyskytovalo se zde více akce, více dobrodružství a intrik obchodníků. Postavy jsou pořád stejné, skvěle popsané a prostředí taktéž. Musím podotknout, že autor umí skvěle popisovat, klidně vám půl stránky popíše jenom tím, jak vypadal hlavní sál. Sice se to někdy zdálo až zbytečné, ale skvělé pro představu.

Závěr
Knížka se mi líbilo rozhodně víc než minulá. Přesvědčila jsem se, že Pan Feist je opravdu dobrý spisovatel fantasy. Takže všem vřele doporučuji!