Po páte v Bradavicích

recenze

Harry Potter a Fénixův řád (2004) / Deniy
Harry Potter a Fénixův řád

Další díl toho slavného Harryho Pottera, který tentokrát začíná přímo v Kvikálkově v Zobí ulici. Slet nečekaných událostí, nespravedlivosti, „spiknutí“ ministerstva kouzel a ještě spousta článků v Denním věštci, které na Harryho a Brumbála hází samou špínu. Jak se s tím Harry a jeho přátelé vyrovnají? A co teprve bude s novou učitelkou, která bude mít úplně jiné metody než všichni ostatní? Vše se dozvíte právě v této knížce!

Recenze:
Kniha, jako všechny předchozí, je psaná z pohledu třetí osoby. Přijde mi to dobré, protože se shledáváme s pocity všech, ne jenom, jak to většinou bývá, hlavní postavy. Kniha je poměrně dlouhá a kapitoly velmi obsáhlé.

Opět se zde setkáváme s Harrym, Ronem a Hermionou. Ovšem máme tu také spoustu dalších zásadních postav, které jsou v příběhu velmi důležité. Autorka si dala záležet na popisování a vlastnostech, vše jsem si jako čtenář, mohla krásně představit. Postavy i prostředí jsou opravdu krásně propracované.

Děj je hodně poutavý, rozhodně asi zatím nejlepší, co jsem z Harryho četla. Setkáváme se tu s velkým množstvím emocí, situací a také zde nacházíme vysvětlení na spoustu věcí z minulých dílů.
Samotné postavy, jak už jsem řekla, jsou krásně propracované. Tentokrát můžeme vidět i Harryho náladovost, a mnohdy citovou nevyrovnanost a výbušnost, kterou jsem u přechozích dílů velmi postrádala. Přece jenom, koho baví číst o tom úžasném, nepřekonatelném Harrym, který nemá žádné špatné vlastnosti? Tady se konečně objevily.

Závěr:
Nepřekonatelný děj, krásně čtivé. Spisovatelka umí krásně vtáhnout do děje. A navíc toto už více vypadá jako kniha pro starší čtenáře, už to není taková pohádka, jako to bývalo. Mohu říct, že některé věci jsou celkem i složité, ale po pár přečtení snadno pochopitelné. Knížka se mi opravdu moc líbila, hodnotila bych ji jako jeden z nejlepších dílů, který jsem četla. A to jsem ještě nepřečetla všechny, doufám, že Princ dvojí krve bude ještě lepší.