Risk?

recenze

Vzestup magnáta – Risk (1999) 3 z 5 / Deniy
Vzestup magnáta – Risk

Vzestup magnáta-risk je součástí Hadí ságy, která má dohromady 8 dílů. Toto je třetí díl knížky, pojmenovaný jako „Příběh Rupa“. Děj je tedy o Rupovi, který se rozhodl stát bohatým. Také se tam setkáváme s Erikem z minulých knížek, tedy jako s přítelem Rupa.

Krom samého obchodu, plánech a různých zakázek se v knížce setkáváme i s jinými věcmi. Autor knížku zpestřil občasným zaměřením pohledu na Erika nebo Calise a další postavy z minulých dílů, což je opravdu velké zpestření. Akorát mě štve, že autor píše pořád stejnou formou, vždy když se chce zaměřit na jinou postavu, dodá tam něco ve smyslu „Když šel Rup spát, začal přemýšlet, co asi tak dělá jeho nejlepší kamarád Erik.“ Což je po nějakém čase už docela otravné, protože přesně víte, co bude následovat.

Co se týče postav, tak musím říct, že ty jsou opravdu bravurně popsané až do detailů. A vzhledem k tomu, že se to odehrává ve středověku, je doba krásně vystižená a napsaná. Rupa bych definovala jako vypočítavého mladíka, který vypadá neškodně, ale zdání klame. Je to trochu takový malý prohnaný rošťák. Erik je naopak, dá se říct, rozumný, ale také má své mouchy. Také se tam můžeme setkat s různými obchodníky, u nichž si tak postupně dělám názory, jestli jsou dobrý, anebo špatný.

Knížka byla svým způsobem zajímavá, ale i nezajímavá. Nejsem z ní nadšená ani zklamaná, takový zlatý střed. Co, ale můžu říct je to, že se opravdu rychle čte, člověk by neřekl, jak ty plány a obchody rychle ubíhají.