recenze

Divergence (2012) / Deniy
Divergence

Rozhodne o tvých přátelích

Obsah:
Šestnáctiletá Beatrice patří do frakce Odevzdanosti, jejíž předností je pomáhat druhým. A jelikož jí je už šestnáct, nastane den volby, kdy si ona bude muset vybrat vlastní frakci. Má možnost vybírat z odevzdanosti, mírumilovnosti, sečtělosti, upřímnosti a neohroženosti. Ale protože je divergentní, má předpoklady pro více frakcí. Po výběru frakce se dostane do tvrdé komunity, kde bude muset bojovat o místo. Navíc si tam najde několik přátel, ale také nepřátel a zamiluje se. To ovšem netuší, co se bude dít dál.

Určí tvou víru

Recenze:
Myslím, že o Divergenci slyšel každý. Ať už jste viděli film, četli knížku, určitě většina z vás ví, o co jde. Dystopické knížky teď vycházejí i u nás, a jsou v oblibě čím dál více.

Divergence je psaná z pohledu Tris (Beatrice). Kapitoly jsou docela krátké, ale vcelku výstižně a poutavě napsané. Proto se může stát, že se od knížky nebudete moct odtrhnout. Vyskytuje se tam docela dost postav, neustále se tam setkáváme s novými jmény, ale není jih zas tolik, takže se na to v průběhu dá zvyknout.

Tris je holka, která chce, co nejvíce zapadnout do své nové frakce. Je odvážná a uvažuje v celku logicky. Působí i celkem sympaticky, v mnoha případech bych se zachovala jako ona.
Čtyřka neboli Tobias je trenér nováčku. Věřím, že nebudu sama, komu Tobias padnul do oka. Je to opravdu milý, ale i velmi chytrý kluk.
Christina, Trisiina kamarádka, přeběhlík z frakce Upřímnosti je opravdu upřímná, ale také zákeřná. Mne osobně nepřijde vůbec sympatická.
A Caleb, Trisiin bratr je chytrolín. Vypadá jako arogantní dement, a navíc ještě nepřirozeně.

Celá kniha se zabývá děním ve frakcích, tréninkem nováčků a Tris. Což je hrozně poutavé, a chytlavé. Vyskytovalo se tam hodně akce, ale i přátelství a zrady. Mohli jsme vidět, jak někteří lidé dokážou být krutí a chtivý.

Předurčí tvou oddanost - navždy

Závěr:
Velmi poutavý děj, zajímavé postavy a prostředí. Je to dystopický román, takže pokud tyto romány rádi čtete, tak vzhůru do knihkupectví pro Divergenci. Autorka umí skvěle popisovat jak postavy, tak prostředí a jednotlivé scény. Příběh vypadá i hodně reálně, což se málokomu povede.

Jedna volba Tě změní!