Zběsilý thriller ve stylu Tarantina

recenze

Jak zabít svého šéfa (2015) 5 z 5 / Babouš
Jak zabít svého šéfa

Seznamte se. Tohle je John Lago, nájemný zabiják, který pracuje pro Lidské zdroje, a. s. John (ne, není to jeho skutečné jméno, to by vám neřekl) má v popisu práce hrát stážistu v různých firmách, brát na sebe tuny práce, aby si získal důvěru nadřízených, a když se dostane ke své oběti, chladnokrevně ji zabít.

Teď má John (už mu táhne na pětadvacet!) před sebou poslední zakázku a během ní se rozhodne sepsat své zkušenosti z „byznysu“ pro další generace.

„Tohle je vaše příručka,“ píše hned v první kapitole knihy Jak zabít svého šéfa: Příručka stážisty. A úžasné je, že celá kniha je skutečně psaná jako příručka nebo manuál. John Lago je přitom neuvěřitelně dobrý – a zábavný – učitel. Návody na to, jak se učinit co nejvíc nenápadným nebo tipy na zacházení se zbraněmi, prokládá vtípky, narážkami na filmy a vzpomínkami na své předchozí mise.

Vy jste si tuhle kariéru nevybrali, vybrala si ona vás.

Jedno je jisté – při čtení se nudit nebudete. Někde jsem četl rozhovor s autorem Shanem Kuhnem, kde popisoval, kolik času mu zabrala rešerše všech informací. Skutečně si prošel bolestivým úkolem zjistit, zda – a případně jak – by se všechno, co v knize je, mohlo stát. A ačkoliv si něco upravil v zájmu svižného plynutí příběhu, kniha je prý stoprocentně realistická.

Takže před sebou máte nejenom čtivý thriller, ale navíc se dozvídáte, jak probíhá výběr stážistů do prestižních právnických firem, jak to funguje v zákulisí módního průmyslu, nebo kolik kulek za minutu dokáže vystřelit Beretta.

Knihu nečtěte, pokud potřebujete kladné hrdiny. Hlavní hrdina tohoto originálního románu je totiž spoustu věcí, ale klaďas určitě ne. Na druhou stranu je to takový sympaťák, že byste nejraději vyrazili zabíjet zkorumpované byznysmeny spolu s ním. Poslouchat jeho příběhy a legrácky a do toho si občas stisknout spoušť.

Musím říct, že mě nadchla ta originalita a ten svěží styl celé knihy. Má to potenciál na mnohem víc příběhů – a koneckonců české vydání obsahuje i krátkou novelu popisující jednu z předchozích zakázek Johna Laga. A autor údajně pracuje na volném pokračování…

Samozřejmě už se taky připravuje film – hlavní roli si má zahrát Dave Franco, jehož považuju za jednoho z nejnadanějších mladých talentů Hollywoodu, takže by to mohlo dopadnout velice dobře.

Thriller Jak zabít svého šéfa si zkrátka nenechte ujít, podle mě zatím jedna z nejlepších a nejzábavnějších knih roku. Určitě se k ní ještě vrátím, mám totiž pocit, že druhé přečtení tomu dodá patřičné grády.