Zázrak v plechovce

recenze

Zázrak v plechovce (2017) 3 z 5 / Blaufik
Zázrak v plechovce

V létě roku 1949 se čerstvý maturant Wilder vydává z ohijského Erie do světa, aby přivedl zpátky domů svou milovanou dívku. Opouští proto svářečský kurz a vydává se hledat prodejce zázračného krému, se kterým má jeho dívka údajně jezdit po jarmarcích.
Vše co si bere s sebou je pár nejnutnějších věcí, plnou kapsu peněz a hlavně starého veterána po strýci, který posledních pár let sloužil hlavně jako útočiště pro myší kolonii.

V průběhu jeho cesty se k němu přidává stopařka Verity. Dívka s jazykem ostrým jako břitva toužící dostat se do San Francisca. Původně se díky stopování chtěla zase o kousek přiblížit ke svému cíli, ovšem Wilderův plán na dostižení jeho dívky ji natolik zaujal, že se rozhodla dělat mu společnost po celou dobu.

Jejich putování sebou však nese i spousty dalších úskalí a nečekaných zajížděk. Díky tomu poznávají různá zajímavá místa a začínají se pomalu poznávat a ze dvou naprosto cizích lidí se pomalu stávají přátelé.

...Navečer se utábořili v městském kempu v Camdenu. Sice jim scházelo jezero, ale zase tu nabízeli pračku na mince. Hlavně Wilder měl s prádlem pořádné zpoždění. Pokud se opravdu sejde s Dot, rozhodně nechtěl páchnout, jako by právě překročil Panamskou šíji na mule...

Vzhledem k tomu, že jsem od C.D. Payna ještě nic nečetla a to ani jeho dnes již kultovní sérii "Mládí v hajzlu", tak když se mi naskytla příležitost přečíst si "Zázrak v plechovce", byla jsem opravdu zvědavá, jak se mi bude líbit kniha z pera tohoto volnomyšlenkářského spisovatele.

Obálka této knihy je naprosto úžasná. Retro styl této krásce opravdu sluší a skvěle se hodí k samotnému příběhu, který se ukrývá na stránkách knihy.
Celkově kniha disponuje dvanácti kapitolami a na konci knihy na nás čeká bonusový materiál ve formě povídky s názvem "Recyklátor Henry."

Zázrak v plechovce je určitě čtivým příběhem, který je místy zábavný.
Wilder se díky Verity pomalu zbavuje slupky slušňáka s nalinkovanou budoucností a začíná si pomalu užívat života.
Cesta kterou podniká k tomu, aby svou milovanou dovedl zpátky do rodného města je vlastně ideální příležitost k větší životní změně a právě k tomu jej Verity nenápadně burcuje.

V průběhu příběhu tedy cestujeme s Wilderem a Verity skrz na skrz přes Ohio a Indianu a navštěvujeme s nimi jarmark za jarmarkem v domnění, že Wilder konečně najde svou ztracenou lásku. Jedinou stopou ovšem zůstávají pouze plechovky se zázračným krémem. Prodejce zázračného krému, spolu s Dot není k nalezení a Wilder začíná ztrácet naději a v hlavě mu běží všemožné scénáře.

Lehká oddechovka po náročném dni v práci. Člověk si sedne, uvaří si kávu, udělá si pohodlí a vezme do ruky Zázrak v plechovce.
I přes to, že byla kniha čtivá a nijak mě nenudila, jsem měla celou dobu pocit, že jí chybí ten pověstný náboj. Po dočtení knihy se mi hlavou honila jedna věc, a to "to je jako ten úchvatný Payne ?"

Určitě se budu muset mrknout ještě na jeho další tvorbu, abych si na něj dokázala udělat objektivnější obrázek. Nicméně Zázrak v plechovce můžu doporučit, jako takovou fajn knížku pro relaxační odpoledne.

Zázrak v plechovce Zázrak v plechovce C. D. Payne

Je léto 1949. Studená válka pomalu nabírá na intenzitě, televize postupně zaplavuje americké domácnosti, dělníci stávkují a  obyčejní lidé se protloukají, jak se dá. Wilder S. Flint, čerstvý absolvent jedné ohijské střední školy, ... více