Závod s časem pokračuje

recenze

Spáleniště: Zkouška (2014) / ilosek
Spáleniště: Zkouška

Labyrint byl teprve začátek. Teď začíná opravdový boj o přežití a zkoušky jsou nemilosrdné. Přežijí jen ti nejsilnější a nejodvážnější. Pusťte se spolu s Thomasem do nového dobrodružství, kde končí všechna legrace. Začala druhá fáze. Pusťte se do knihy a zažijete jízdu, která vám vyrazí dech.

Po útěku z Labyrintu jsou Placeři přesvědčení, že běhání a hlavolamů je konec. Nemohli se však splést více. Země je sežehnutá, lidstvo téměř vyhubeno a venku pobíhají šílení raplové, kteří jsou schopni všeho. Thomas s přáteli dostanou rozkaz překonat Spáleniště a dojít na místo určení. To však není tak lehké, jak se zdá. Mají na to omezené množství času a ZLOSIN svými proměnnými cestě rozhodně nepřispívá. Zvládnou přežít všichni?

Teresa Agnes, Skupina A, Subjekt A1.
Zrádce.

Druhý díl přesně navazuje tam, kde první skončila a nevzniká tak žádný prostor pro dohady a zmatenosti ohledně místa. Čtenář ví, kde přesně se postavy nacházejí a může se nerušeně ponořit do příběhu, který je obklopen tajemstvím a dobrodružstvím.

Hlavním úkol autora nejspíš bylo nás pořádně zmást a musím přiznat, že se mu to podařilo. Během čtení si uděláte několik teorií, které se však hodně vzdalují od reality. Budete se cítit zmateni stejně jako hlavní hrdinové a nebudete pomalu vědět, co se kolem vás děje. Informací je málo a nové nepřicházejí. Často si věci musíte domýšlet a zamýšlet se nad tím, čímž jsem byla mile překvapena.

„Proto jsme museli zvýšit nároky a teď nastal čas na druhou fázi. Nastal čas, aby začalo jít do tuhého.“

Ani napětí knize nechybí. Jen málokdy, jestli vůbec, máte čas si oddychnout a odpočinout od přemíry zápletek, bojů a řešení hlavolamů. Budete popadat dech, vyvalovat oči na stránky a domýšlet si nejhorší scénáře. Do poslední chvíle netušíte, jak se situace vyvrbí.

Naštěstí ale kniha není přehlcená, jak by se zdálo. Láska, přátelství a zrady jsou významnou součástí životů Placerů, kteří i když si to nejsou ochotni přiznat, bez kamarádů jako by nebyly. Stejně jako kniha bez procítění, což u Spáleniště není problém. Nejednou jsem se rozčilovala, nebo naopak nahlas smála.

ZLOSIN je dobrý.

Mnoho postav zůstává stejných jako v prvním díle. Hlavní roli zaujímá Thomas, který se od prvního dne v Labyrintu změnil k nepoznání. Teď je to odvážný, lehkovážný mladý muž, který se vrhá do každého nebezpečí. Je zvědavý, a i díky tomu si jej oblíbíte. Ale najdeme tu i nové postavy jako jsou třeba Brenda, která nečekaně zasáhne do pár životů a zamotá několika lidem hlavu.

Spáleniště není jen napínavá kniha na jedno přečtení, ke kterému se už nevrátíte. Příběh je originální, čtivý i zábavný, a nic podobného jste zaručeně nečetli. I ve vážných situacích vám hlášky postavy vykouzlí úsměv na rtech, nebo slzy na krajíčku. Pro pozornější čtenáře je tu schováno i pár hlubších myšlenek, z kterých si můžeme vzít pár rad do reálného života. Už teď se těším na další díl, který zaručeně dokonale zakončí tuto sérii.