Zase pan Grey!

recenze

Padesát odstínů temnoty (2013) / BarunkaHájků
Padesát odstínů temnoty

O autorce jsem vám něco napsala již v recenzi na prvním díle této trilogie, a tak se ihned vrhnu na knihu.

S autorkou a jejím stylem jsem se seznámila již v minulém díle a musím říci, že ani v této knize mě nezklamala. Spíše trochu zahanbila první díl této série. Uvedení do děje skleslou Anou bylo při nejmenším zajímavé, ale vše nabralo správný spád a obrátky.
Rozhodně se nemusíte bát, že se budete nudit. Ba naopak. Spíše nebudete chtít knihu odložit. Nenajdete zde utahanou pasáž, která nás uvádí do děje - jako v prvním díle. Zde se rychle dostaneme tam, kam máme. Není to ani pomalé a ani trochu mdlé. Řekla bych také, že je zde méně pasáží zaměřených na sex, než-li v 50 odstínech šedi, což ale knize neubírá na její erotičnosti. Všimneme si také, že je kniha mírně "detektivní", což sice nemám ráda, ale zde je to podané tak, že se to ztratí a spíše mě to drželo v napětí. Každopádně jsem si neřekla: "Bože, to jsem mohla jet rovnou k babičce a dívat se s ní na vraždy v Midsomeru..." To rozhodně ne. Celý děj. Zápletku. Rozuzlení. I závěrečný - takříkajíc - epilog, který nás drží napnuté a nažhavené na poslední díl a dokonce nám z něj i něco málo odkrývá. Tohle vše bych zhodnotila velice kladně. Potvrdilo se mi to, co jsem slyšela. A to, že druhý díl je lepší než první. Jestli bude i poslední část této slavné trilogie lepší než její předchůdce, tak to se dozvím, až se k ní dostanu. Jestli to tak ovšem bude, mohla bych trilogii přirovnat k Hunger games, kde vše šlo také takto postupně.

Mým oblíbencem nadále zůstává pan Grey, který prošel jistou změnou. Ne vzhledovou, to by byla škoda. Spíše psychickou. Nejsem jediná, kdo to pozoruje, všimla si toho i Anastazie. Je to ovšem příjemná změna.
Slečna Steeleová si také prodělala nějaké změny. Hlavně ty, které se týkají smýšlení o Christianovi. Opět to není nic
nepříjemného.
Těšit se můžeme i ze za-dosti učinění ohledně jisté blondýny ve středním věku, která neiritovala jen Anu, ale také mě. Tudíž mě konec knihy velmi mile překvapil.
Máme tu samozřejmě i záporáka. Zahořklý slizák, který se snaží vše zkazit. Kdo četl, jistě již ví, o koho se jedná. A ten kdo nečetl, ten by se do toho měl pustit. A to i s mým vřelým požehnáním. Spíše popostrkáváním...
Také na Taylora se koukneme malinko jinak.
Shrnula bych to tak, že v knize dochází k jistým psychickým změnám v postavách a autorka nám dává nahlédnout trochu hlouběji do většiny z klíčových postav.

Prostředí se nemění a tak máme stále možnost kochat se krásou Seattlu, který tak zbožňuji a přeji si ho navštívit. Setkáváme se nejen s jeho hektickou a profesní stránkou ale i s tou poklidnou a jaksi rekreační. Není nic moc k rozebírání. Jsou zde světlá i tmavá místa a je jen na autorčiných hrdinech, jak se s nimi vypořádají a zda správně zvolí směr.

Styl psaní se nezměnil. Stále se mi líbí. Jistě, při popisování některých míst je to občas trochu zdlouhavé, a tak neklidně
těkáme pohledem po stránce, ale lze to vnímat i pozitivně. Některé pasáže potřebují podrobný popis, protože bez toho by například někde jinde něco nesedělo. Zatím mi něpřišlo, že by E. L. James někde popis napsala ledabyle, krátce nebo ho dokonce vynechala. V jistém ohledu je to super a v jistém hrůza. Záleží jen na nás, jak se všeho zhostíme a jak se budeme v takovýchto scenériích vyžívat. Popřípadě zda je prostě přeskočíme, což ovšem není můj případ.

Obálka je velmi podobná té předchozí a já osobně bych to označila za plus, protože je to přeci trilogie. Ty knihy k sobě
patří, tak proč to nedat najevo hned na první pohled, no ne?
Ústředním motivem je maska, která se v knize objevuje, stejně jako u předchozího dílu kravata.
Název Padesát odstínů temnoty je sice jaksi ponurý a nevědět o co jde, myslela bych si, že to bude nějaké dark fantasy, ale není. Je to spíše dark erotic. Padesát odstínů temnoty mi k sobě pasuje o chloupek lépe než Padesát odstínů šedi. Tudíž opět nemohu jinak, než pochválit autorku.

Jak je z celkového výjevu této recenze vidět, kniha se mi líbila. Proto to zde jen tak hala bala zopakuji a knihu vám vřele doporučím.