Žánrová kvalita

recenze

V lese visí anděl (2015) 4 z 5 / matej9766
V lese visí anděl

Severské krimi mám rád. Už jsme jich přečetl dost na to, abych věděl, že v Oslu není moc bezpečno. A tamní kriminalisté mají stejně velký problém s místními kriminálníky, jako sami se sebou. První kniha od Samuela Bjørka mě vtom utvrdila.

Knihu V lese visí anděl jsem si vybral díky jejím skvělým recenzím a kladným ohlasům uživatelů zde na databazeknih.cz. Mé očekávání byly tedy velké. A nyní, po přečtení knihy můžu říct, že jsme spokojen. Rozhodně nejsme zklamán.

Od knihy dostanete přesně to co si pod pojmeme severské krimi představíte. Máme zde vyšetřovatele Holgera Muncha a Miu Krügerovou, kteří se perou se svými vlastními démony (nyní v podobě závislosti na jídle a na prášcích) a přitom musí chytit bláznivého vraha malých holčiček. Oba dva hlavní protagonisté mi byli velmi sympatičtí a celou knihu jsme jim fandil. Bohužel mi přišlo, že autor málo vytěžil postavu Holgera. V knize spíše pracuje s charakterem Mii a Holgerova osobnost nedostane tolik prostoru (přitom jeho záliba v matematice a hlavolamech by se dala vytěžit lépe).

Samotný příběh je pro mě velice čtivě napsaný. Druhá dějová linka (kterou zde někteří uživatele berou jako slabé místo knihy) mi vůbec nevadila. Dějové předěly jsou ve správných místech a neodtrhují tak pozornost čtenáře od hlavního příběhu. Naopak spíše umocňují napětí knihy. Na příběhu mi ovšem vadila přílišná osobní rovina, kdy se spoustu věcí náhodně prolíná. Dal bych spíše přednost, odděleným osudům kriminalistů a pachatele. Náhoda hlavní postavy provází téměř na každém kroku, ale to už je součástí těchto knih. I přes nesporné vypravěčské kvality autora, mi konečné vyústění obou příběhových linií přišlo až moc rychlé. Konec zde má podobný spád jako kniha Marťan.

Samuel Bjørk ve své první knize používá osvědčené schéma severských krimi. Které sice nikam neposouvá, ale jako žánrová kniha funguje více než dobře. Čtenáři, kteří chtějí další napínaví příběh z Osla budou spokojení. Ti ostatní, kteří čekali nějakou revoluci budou možná trochu zklamáni. Čekání na autora, který tento žánr inovuje, tak jako to kdysi udělal Jo Nesbo stále pokračuje.

Jedná se o kvalitní debut autora. Knihu doporučuji všem, kteří si chtějí přečíst napínavou a dobře napsanou krimi . Uděluji 4 hvězdy. Druhou knihu od autora s názvem Sova si rozhodně nenechám ujít.