Nezajímavý hrob v horách.

recenze

Hrob v horách (2014) 2 z 5 / matej9766
Hrob v horách

Ve Stockholmu se Šibeka již několik let snaží zjistit, co se stalo s jejím manželem Hamidem. V Jämtlandských horách na severu Švédska je nalezen masový hrob. Reportér Lennart Stridh pátrá po zmizelém majiteli obchodu Saidovi. Souvisí tyto události nějakým způsobem spolu? Kdo jsou zavraždění z hor? Kdo a proč je zavraždil? Kdo je tajemný Joseph? Na tyto otázky se bude snažit najít odpovědi speciální kriminalistický tým ze Stockholmu v čele se Sebastianem Bergmanem.

V prvním díle knižní série o Sebastianu Bergmanovi tvůrčí tým ve složení Hans Rosenfeldt a Michael Hjorth nás postavil před vraždu šestnácti letého chlapce. I přes jednodušší zápletku kniha bodovala velmi uvěřitelně padaným průběhem vyšetřování. Ve druhé knize Učedník vyskládal příběh kolem sériového vraha Edwarda Hindeho. Kniha opouští od věrného vykreslení postupu vyšetřování, ale boduje atmosférou a charakterem samotného Hindeho. Třetí díl opět přináší změny.

Autoři samotný případ odstavili takřka na druhou kolej. Stejně velkou část knihy jako samotné vyšetřování, si pro sebe krade vývoj vztahů mezi jednotlivými kriminalisty. Nejvíce samozřejmě Sebastian, který se bohužel případu takřka nevěnuje a většinu času řeší osobní problémy.

Přemítal, jak zvláštní je, kolik toho všichni od života chtějí: úspěch úctu a různé vymoženosti. On sám zrovna tak. Je úplně stejný jako ostatní. Ale člověk vlastně doopravdy touží jen po smyslu. Po něčem, co bude chápat .

V knize dostanou prostor všechny postavy. Autoři velice pěkně popisují jejich motivy a pocity v jednotlivých situacích. Zejména myšlenkové pochody Trokela a Ursuli u vzájemných rozhovorů jsou bezchybné. Ne jednou mě donutili k úsměvu. Stejně jako v předešlých dílech i zde většina postav projede v průběhu knihy vývojem. V tomto směru mě nejvíce překvapil Billy, na kterého měla nucená střelba z předešlé knihy překvapivé následky. Bohužel samotný Sebastian se neposunul nikam. Vylepší některé staré vztahy, ale stále je to ten stejný člověk. Veškeré jeho skutky jsou hnány sobeckými motivy. Ve většině severských krimi je antihrdina, který má své temné kouty ale i světlé stránky. U Bergmana však žádné světlé stránky nevidím. V knize je v několika momentech vyloženě zlý, bez sebemenších dobrých úmyslů. Snad na jeho charakteru autoři v dalším díle zapracují a posunou ho do přijatelnější polohy. Pro mě je zatím nejvíce nesympatická knižní hlavní postava.

„Jsi jenom uklízečka, kterou šukám. Jsi mi ukradená, zato tvůj vztah ke mně je tak nutkavý, že je to až chorobné.",

Pokud vám přijde, že jsem hodně napsal o jednotlivých postavách, ale nic o samotném případu, tak máte přesnou představu o tom jaká kniha je. Pro Sebastiana byl tento případ nezajímavý a stejně tak pro mě. V knize se současně vede vyšetřování na několika frontách, mezi kterými jsou ještě popsány události, které s ním nijak nesouvisí. Tím kniha ztrácí tempo. Hledání pachatele je velice rozvláčné a zdlouhavé. Nezajímavější mi přišla dějová linka Šibeky a jejich synů. Hlavně díky tomu, jak autoři vykreslili Šibeku a vztahy v komunitě muslimů. Finální vyvrcholení případu není nijak napínavé. Je pravda, že nakonec vše do sebe uvěřitelně zapadne a čtenář odkryje celé pozadí příběhu. Velice mě však zklamalo, že vyšetřovatele vlastně případ nevyřeší.

„Vím, kdy to zabalit", řekl Torekl a upil doušek piva. „Vybírej si proti čemu budeš bojovat Sebastiane a pusť se jen do toho, co můžeš vyhrát."

Kniha zklamala. Považuji ji za nejslabší díl. Doporučil bych ji spíše fanouškům série. Nový čtenáři, kteří naznají děj knih předchozích, budou mít výsledný dojem ještě horší. Takoví čtenáři si klidně mohou z hodnocení jednu bod odebrat.

Před samotným verdiktem ještě musím zmínit poslední věc. Autoři si nechali nejlepší moment na samotný závěr knihy. I když jsem si v průběhu čtení říkal, že si dám s krimi nyní pauzu, tak si další díl budu muset v nejbližší době přečíst.

Hodnocení : 2/5,

Série: Sebastian Bergman (3.), Originální název: Fjällgraven, Rok vydání v ČR: 2014, Počet stran: 472, Nakladatelství: Host, Překlad: Petra Hesová, ISBN: 978-80-7491-151-4

PS: Zajímalo by mě, jak by fungoval kriminalistický tým ve složení: Hole, Bergman, Krügerová a Morck? Bylo by to takové severské kriminalistické avengres?