Jo Nesbo - Syn

recenze

Syn (2014) 3 z 5 / matej9766
Syn

Kniha Syn, je klasická kniha od Jo Nesba. Pokud jste už od tohoto autora četli některou knihu (nemyslím knihu určenou dětem), tak víte co vás čeká. Dostane opět velice čtivou knihu, ve které se objevu několik zajímavých postav s dobře promyšlenými motivy a pár postav, které jsou v knize takřka zbytečně. Čeká vás velice promyšlený děj, u které si budete celou dobu říkat \"Jasně, tenhle je levák, a takhle to skončí\", ale jak je u Nesba zvykem, tak jeho konec je naprosto (alespoň pro mě ) nečekaný a překvapivý.

Nesba mám rád, mám přečtené všechny jeho knihy, které vyšly v češtině (Půlnoční slunce právě čtu). Bohužel Syn mi přijde zatím jako jeho nejslabší kniha (i tak je to nadprůměrný thriller) a to z několika důvodů. Postavy v knize se často chovají nelogicky (téměř celý gang Dvojčete) a některé části děje mi přijdou příliš neuvěřitelné (téměř okamžité zabavení se závislosti. Kluk který byl téměř celý život ve vězení, vyjde ven jako ultimátní zabiják.....). Také se mi poprvé u Nesba stalo, že mě konec naštval (to je způsobeno tím, že sem si opravdu moc přál konec jiný:)). Twisty na konci už mi přišli příliš nucené a prvoplánové.

Ale abych knihu pouze nehanil, tak přejděme k plusům. Jo Nesbo je opravdu dobrý vypravěč, což dokazuje v každé své knize. V této knize se mi velmi líbil popis událostí prostřednictvím jiných postav (Marcus, ...). Také se mi líbilo, že Jo nechal prostor i pro rozvinutí úvah méně důležitých postav (rozmýšlení umírajícího v mrazáku, ...). Které nepůsobí vůbec rušivě naopak hladce zapadnou do děje a umocňují syrovou atmosféru knihy.

Hodnotím třemi hvězdami a již se těším na další Nesbuv příběh.