Zachvátí i vás zlatá horečka?

recenze

Po zemi bloudím dál (2017) / Suzanne
Po zemi bloudím dál

Leah „Lee“ Westfallová není typická patnáctiletá dívka. Dře na rodinném záboru, kydá hnůj, loví zvěř a rýžuje zlato. Obzvlášť to poslední jí jde opravdu dobře, protože má magický dar zlato vycítit. Jenže právě tato schopnost přiláká bohatství chtivého strýce Hirama, který se neštítí ničeho – ani vraždy Leeiných rodičů.

Lee se odmítá stát hračkou v jeho rukou a raději volí útěk. Přestrojená za chlapce se vydává na dlouhou, nebezpečnou a strastiplnou cestu do Kalifornie, kterou právě zachvátila zlatá horečka a která by pro odvážnou dívku se schopností vycítit zlato mohla být zemí zaslíbenou…

Cesta v žádném případě není jednoduchá. Lee ví, že její strýc se jen tak nevzdá a bude ji hledat. Potýká se s nedostatkem peněz a jídla, a to obzvlášť poté, co ji okradou. Nakonec se ale přidává k velké karavaně a nachází místo pomocné síly u rodiny Joynerů. Ani ve velké skupině lidí ale není cesta procházka růžovou zahradou. Trápí je špína, epidemie cholery, spalničky, bizoni, indiáni a nedostatek čisté vody a kvalitních potravin. Navíc několik žen z karavany je těhotných, děti se občas ztratí a někteří členové se nesnesou kvůli jinému náboženskému vyznání nebo barvě kůže.

Lee patří mezi odvážné hrdinky. Nechybí jí zdravý selský rozum, pevná vůle, otevřená mysl a odvaha. I ona někdy propadá pocitům marnosti, ale většinu času se staví k výzvám čelem, tvrdě dře a se vším se vypořádá, jak nejlépe dokáže. Obzvlášť ke konci ale působí až přehnaně schopně, protože zachraňuje všechno a všechny.

Nechybí ani členové karavany, s nimiž Lee cestuje. Jefferson, napůl běloch a napůl indián, se rozhodl opustit svého násilnického otce alkoholika a podlehnout zlaté horečce. Bohatý džentlmen Andrew Joyner má slabost pro hazard a vyhýbá se tvrdé práci. Jeho žena, Becky Joynerová, patří mezi snobské paničky a straní se Lee, protože tuší, že se ocitla na útěku. Milá a půvabná Therese Hoffmanová očividně našla zalíbení v Jeffersonovi. Karavana je samozřejmě větší, ale autorka bohužel většině členů nevěnovala příliš pozornost a jejich charaktery pouze načrtla.

Rae Carsonová se inspirovala klasickými dobrodružnými příběhy a westerny a rozhodla se tento žánr představit i dnešním mladým čtenářům. Vytvořila proto historický dobrodružný příběh s prvkem fantasy. Ten je tady hodně upozaděn (a zatím nevyužit), proto lze knihu doporučit i těm, co si na nadpřirozeno nepotrpí.

Po zemi bloudím dál líčí Leeinu dlouhou a strastiplnou cestu do Kalifornie a postrádá pořádnou dějovou linku. Rae Carsonová ale píše velmi lehce a čtivě, takže i přes absenci zápletky příběh svižně odsýpá a stránky vám ubíhají pod rukama. Plusem pro řadu čtenářů bude minimum romantiky. Lee by si sice dokázala představit, že se provdá za svého nejlepšího kamaráda Jeffersona, ale zároveň mu chce nechat prostor pro sbližování s Therese. Nečekejte ale milostný trojúhelník v pravém slova smyslu, sladké řečičky a rozhodování, zda ta nebo ta. Na to v divočině nikdo nemá čas, protože se snaží především přežít.

Rae Carsonová příběh pojala docela realisticky. Nechybí řada překážek, dramatických i nebezpečných situací a pár úmrtí. Vzhledem k tomu, že ale vedlejším postavám nevěnovala dostatek prostoru, na mě většinou jejich smrt nijak zvlášť nezapůsobila. Příběh se dotkne i vážnějších témat, jako je rasová a náboženská nesnášenlivost, otroctví a (ne)svoboda žen, ale bohužel nejde do hloubky. Také jsem postrádala závěrečný zvrat a pořádné vyvrcholení. Chápu, že se jedné o úvodní díl trilogie, ale i tak mě useknutý konec nemile překvapil.

Po zemi bloudím dál přineslo do české překladové young adult literatury klasické dobrodružné čtení, což oceňuji. Navíc právě díky tématu působí mezi ostatními tituly pro mladé příjemně svěže a neotřele. Kromě toho ale z hranic ya knih nijak nevybočuje, takže se jedná o nenáročné a oddychové čtení určené především dívkám. Na to já si ale docela potrpím, takže se s Lee a jejími příteli v dalších dílech ráda vydám za dalším dobrodružstvím.