Večer tříkrálový a další Shakespearovy hry v moderním queer komiksu

recenze

Večer královen (2024) 3 z 5 / Suzanne
Večer královen

Viola „Vi“ Messalinová nastupuje do prvního ročníku na Ardenskou střední, poprvé v životě se ocitne bez svého bratra-dvojčete Sebastiana a neví, co dělat. Jenže pak se seznámí s pohledným básníkem Orsinem a zamiluje se. Jenže Orsino touží po Olivii Hrabětové, nejkrásnější dívce ve škole. Jenže co když se Olivii líbí Vi?

(Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Albatros Media :)

Vi chce studovat tvůrčí psaní, protože hraje na kytaru a píše texty k písničkám. Při práci v redakci školních novin se prohlubuje její přátelství s emařem Orsinem Valentinem. Vi by ale chtěla být něčím víc než kamarádkou. Jenže se obléká a vypadá jako kluk, takže si všichni myslí, že je na holky.

Vi se nachází nové kamarády – bisexuálku Marii Moralesovou, Tobiho Hraběte a Andrého –s nimiž se podílí na přípravě školního plesu. Tuhle partička potrhlých outsiderů ale štve donašeč Melvin, a tak se na něj rozhodnou vyzrát. Nejsympatičtější postavou je Olivie Hrabětová – mohla by být zlou královnou střední školy, ale místo toho je správná, milá a chytrá. A všechna čest, jak se vyrovnala s (dvojím) odmítnutím i jaké gesto udělala k Melvinovi.

Autorky Molly Horton Boothová a Stephanie Kate Sthrohmová se inspirovaly komedií Večer tříkrálový od Williama Shakespeara, ale děj přenesly do dnešní doby, obohatily jej o queer i fantasy prvky a zpracovaly jako komiks. Celobarevná kresba od Jamie Greenové se mi líbila, ačkoliv Vi a Sebastian jsou si na plese tak podobní, že si je pletli nejenom hrdinové v komiksu, ale občas i já.

Autorky do příběhu zakomponovaly i prvky z jiných Shakespearových děl: Ardenská střední odkazuje na komedii Jak se vám líbí, Tania a Ron zase na královnu a krále víl Titanii a Oberona ze Snu noci svatojánské a nechybí i méně zřejmé odkazy jako nápis na tričku tvořený jmény Shakespearových hrdinek nebo přezdívky na Instagramu jako psatCizemrit. Večer královen se dá číst i bez znalosti Večer tříkrálového a dalších Shakespearových děl, ale neoceníte všechny ty narážky.

Ve Večeru královen nechybí romantika, humor, nadpřirozeno, protože na Ardenské střední s lidmi studují víly, elfové, čarodějnice nebo duchové, a taky trápení (nejenom) s láskou, problémy v sourozeneckých vztazích nebo ztráta blízkého člověka. Autorky v komiksu přináší poselství, že člověk má být sám sebou, i když nezapadá, nebo že skutečná láska není o vzhledu, ale o podstatě člověka. Taky se mi líbil vztah Vi s její mámou, která je respektující a podporující.

Jenže Večer královen je pouze komiks, takže ve výsledku působí překombinovaně a zároveň nedotaženě, protože žádné téma nemá dostatek prostoru. Vadil mi ten nadpřirozený prvek, který byl sice vtipný, ale jinak zbytečný, a ubíral prostor hlavním hrdinům a budování jejich vztahu. Závěrečné Orsinovo „prozření“ a změna citů odpovídá předloze, ale působí podivně náhle a nepřirozeně.

Večer královen je roztomilý komiks, který vtipně a nápaditě pracuje s klasickými díly od Williama Shakespeara, i když zpracování už trochu pokulhává. Pokud ale máte rádi Shakespearovy hry nebo chcete vtipnou roztomilost v komiksové podobě, tak po Večeru královen s klidem sáhněte.


Večer královen Večer královen Stephanie Kate Strohm

Humorný příběh nešťastné lásky, bláznivých náhod a šťastných konců. Pro čtenáře Srdcerváčů. Začátek na nové střední není pro Vi bez jejího dvojčete Sebastiana jednoduchý. Přesto se vydá do víru školy, kde narazí (doslova!) na zád... více


Komentáře (0)

Přidat komentář