Z přátel nemůžou být milenci... nebo ano?

recenze

On (2014) 5 z 5 / ciniminisek
On

Sarah Millerová žije daleko od domova, a to již sedmým rokem. Založila si úspěšnou firmu zabývající se důchodovým pojištěním a její nejlepší kamarádka Sawyer, je jediný člověk, který jí je nablízku. Přesto si žije spokojeným životem a zdá se, že chlapa k němu nepotřebuje. I když... Sarah by ráda lásku, ale pro tu už nikde nemá místo. Srdce jí totiž v sedmé třídě základní školy zaplnil jeden chlapec a zůstal tam ještě dlouho poté, co Sarah nehorázně zklamal. V tu chvíli jediné možné řešení bylo utéct. Nechat za sebou svou první lásku, rodinu i přátele. Jediné co si Sarah sebou odvezla, je zlomené srdce. Opustila nejen toho, koho milovala, ale hlavně přišla o toho, který jí byl nejlepším přítelem.

Shoda náhod, nebo škodolibost toho nahoře? Ať je to jak chce, Sarah se po sedmi letech schovávání přeci jen do rodného města vrací, a to na svatbu svého jediného a o to víc milovaného bratra. A jako první potkává právě JEHO. Zapomněl na ni a bude dělat, jakože nic? A zvládne Sarah ustát každodenní vídání své jediné lásky?

Nakladatelství Galatea se začíná rozrůstat a to i o knihy, které bychom zde nečekali. Proto není divu, že kniha On byla velmi očekávaná a to i pro mě samotnou. Autorka Carey Heywood se na českém trhu sice ještě moc nepředvedla, ale New York Times jí tituluje nejprodávanější autorkou. Žije se svým manželem a třemi dětmi v městečku poblíž Virgiinie a pracuje ve finančnictví, což při čtení knihy On jistě zaregistrujete.

Na světě je nový román pro ženy a věřím, že si jej do sytosti užijete. Můžete očekávat velmi čtivou knihu a autorku, která má stručný styl psaní. Žádné protahování, ani zbytečné popisky, zde se jde hned na věc. Na první pohled obyčejný příběh se stáčí do zajímavého nápadu a i když se jedná o jednoduché klišé, knihu si stejně zamilujete. Musím naťuknou i český překlad, který se naneštěstí moc nevyvedl. Předpokládám, že překladatelka je z moravské části země a bohužel se to ukázalo i na pár slovíčkách, které zde ne každému sednou. To je ale maličkost, která se dá odpustit. My se zajímáme spíše o příběh...

Hlavní hrdinka Sarah byla mým oblíbencem od první stránky a přesto, že měla své chvilky, stále jsem s ní sympatizovala, což pokládám za významné plus, jelikož takových hrdinek máme v knižním světě málo. Další důležitá postava je právě ON a toho si, milé dámy, okamžitě zamilujete. Pro jeho nepřehnanou krásu, úsměvné pasáže, i romantickou duši. Vedlejší a přeci jen klíčové postavy jsou rodiče a bratr Sarah, i kamarádka Sawyer, kteří celému příběhu dodávají šmrnc a nápaditost.

Příběh se dělí do dvou dějových pasáží, kdy se střídá přítomnost a minulost, kde vzpomínáme na dětství Sarah a její významné chvíle, jako seznámení s oním milovaným a postupně se děj vyvíjí dále, kdy navazuje na přítomnost, takže kniha vám nezanechá žádné nezodpovězené otázky.

Příjemná oddechovka, u které nejedno srdíčko zaplesá a vsadím se, že i slzička ukápne. Knihu Carey Heywood s názvem On, doporučuji především ženám, jelikož muži by mohli trošičku žárlit.