Výzva přijata! aneb Jak sbalit drsňačku v několika krocích

recenze

Jen si troufni (2014) 5 z 5 / Kikkika
Jen si troufni

Jen si troufni je volně navazující příběh ze série Překroč svůj stín. Stejně jako v prvním díle nás Katie zavádí na okraj společnosti - do chudé čtvrti, kde zákony mají pramalou váhu, a do domu, kde naopak peníze nehrají žádnou roli a přetvářka se stala denním chlebem.
Beth, sic drsňačka s ostrými lokty a slovníkem, odjakživa považovala svou matku za svou hlavní povinnost - tvá matka = tvá zodpovědnost; neustále se jí snaží pomoci (bere na sebe její přestupky, chrání před domácím násilím matčina druha, platí účty) a neuvědomuje si, že její činy mají pro matku pramalou hodnotu. Když potkává bohatého usměvavého a hlavně krásného Ryana, odkáže jej okázale do patřičným míst. Takoví kluci zkrátka nejsou pro ni...

Osud tomu ale chce, aby se ti dva znovu setkali. Beth se musí přestěhovat a docházet na střední školu v naprostém vidlákově plného předsudků a pomluv; to vše jen kvůli strýce Scotta, který se ji pokouší "spasit". Beth o to ale nestojí a radši plánuje útěk společně se svou matkou a nejlepším kamarádem Isiahem.

Obálka knihy je stejná jako u originálního vydání knihy a já zastávám názor, že se skutečně vydařila. Déšť, který na ní můžeme vidět, hraje v dějové linii příběhu skutečně velkou roli; vždyť jej Ryan považuje za jeden z důkazů jeho lásky k Beth.

Beth je po čas celého příběhu rozervaná a je v něm jasně viditelné, jak se její priority mění. Začíná jako "ostrá holka", což autorka v některých scénách až přeháněla, ale její svobodomyslný duch se nevytratí ani v závěru.
Ryan je oproti tomu svázaný svou rodinou. Musí dělat, co se po něm požaduje, a vlastně ani nemá možnost volby; rodiče si na něm plní své sny, kterých chtěli za svůj život dosáhnout a kterých chtěli dosáhnout i u jeho staršího bratra, jenž byl vyhoštěn z rodiny, kvůli rozdílnosti vůči zbylým dokonalým členům rodiny. Bohužel, leč se zdá rodina navenek skutečně dokonalá, pravda je odlišná...

Po dobu čtení jsem se sama sebe ptala, proč si Beth s Ryanem vůbec něco začíná? Byl to přesně typ kluka, na který by si holka jako ona měla dávat pozor; zvlášť když celý jejich příběh začne sázkou. Ryan mi byl v tomhle ohledu nesympatický, bylo jasné, že se autorka snažila vytvořit kluka, potažmo muže, který je hvězdou školy a který nikdy neprohrává, ale za jakou cenu? Autorčin pohled na věc byl v tomto směru poněkud naivní.

Velice příjemný byl kontrast tvrdé Beth na povrchu a křehké Elisabeth (která se ovšem projevuje až v druhé polovině knihy), která touží v Ryanových očích vidět to, co vídá u Noaha a Echo - lásku a důvěru. Co budu vyprávět, zkrátka z tvrďačky z ulice na romantickou, ustrašenou dívenku...

Katiein styl psaní je chytlavý a plyne velice přirozeně, i proto se dá opomenout táhnoucí se úvod knihy. Stylistické stránce knihy se také nedá nic moc vytknout, slovní spojení a výrazy jsou využity s měrou a neopakují se; děj není uspěchaný, zapadá do konceptu.

Příběh celkově na mě velice zapůsobil a mé jediné výtky jsou drobné mezery v charakterech postav a pozvolný start.

Moje hodnocení: 84 %

Více recenzí na: bookks-infinity.blogspot.cz/