Vyryto do vinylu

recenze

Poslední deska (2017) 5 z 5 / Babouš
Poslední deska

Zmatky, omyly, ztřeštěné situace. Poslední deska od scenáristy seriálu Doctor Who není detektivka v tradičním slova smyslu. Spíš než Hercula Poirota mi připomněla starý film s Audrey Hepburn Jak ukrást Venuši. Ačkoliv se v ní střílí a jde o život, má lehký humorný podtón, který se knihou vine jako jehla po vinylu…

V příběhu jde o vzácnou gramofonovou desku, za kterou jsou sběratelé ochotni zaplatit desetitisíce dolarů. Hlavní hrdina, kterého skrze krásnou asistentku kontaktuje jakýsi záhadný obchodník, ale postupně získává podezření, že o hudbu jde zájemcům nejméně.

A co hůř – někdo chce desku tak moc, že kvůli ní neváhá jít přes mrtvoly.

Děj se bleskovým tempem přesouvá z Londýna do Walesu, do Japonska i do Spojených států, pořád se něco děje, což je super. Na čtení jsem se vždycky těšil. Jedním z důvodů, proč mě Poslední deska tak bavila, jsou úžasně napsané postavy.

Hlavní hrdina, vinylový detektiv, je tak trochu morous, trochu lenoch, prostě takový pobuda, pro kterého jsou gramofonové desky smysl života. Moc hezky to shrnuje tahle věta: „Tím, že jsem ukončil obchodní část cesty, tedy hledání desek, jsem se mohl věnovat zábavě, tedy hledání desek.“ Kromě něj se v Poslední desce objevuje záhadná sexy Nevada Warrenová („Ne, nebyla jsem počata v Nevadě!“) a krásná milovnice aut Ree. Neodmyslitelnou součástí humorného krimi jsou také nejrůznější kamarádíčkové hlavního hrdiny, veskrze podivná sorta pěstitelů marihuany, obskurních dýdžejů a dalších bláznů do desek. Akční děj plný napětí střídají odlehčené pasáže, v nichž často také vystupují kočky hlavního hrdiny.

Z Poslední desky jsem vážně nadšený, přišlo mi to lepší než Stoletý stařík (Jonassonovi jsem na chuť nikdy nijak nepřišel) a trochu mi to připomnělo knihy Bena Aaronovitche, který se s Andrew Carmelem přátelí. Pokud vás nepřesvědčilo nic z toho, určitě vás zaujme informace, že autor Poslední desky dělal scenáristu oblíbeného seriálu Doctor Who!

Britská literatura je proslavená zejména dvěma žánry – krimi (Agatha Christie, Frederick Forsyth) a humorem (Douglas Adams, Ben Aaronovitch), které se v Poslední desce perfektně protřepaly (a nemíchaly).