Vydržte u něj! Vyplatí se to.

recenze

Kouzelník ze Lhasy (2015) / RenataP
Kouzelník ze Lhasy

„Lidé, kteří pravidelně meditují, jsou šťastnější, odolnější a obecně jim to lépe myslí. Všechno to máme vědecky podložené.
„Je to snad proto, že se štěstí stane zvykem?“
„Možná,“ odpoví Alice. „Pravděpodobnější ale je, že prostřednictvím praktikování meditace dokážeme změnit strukturu propojení v mozku. Vědci si dříve mysleli, že když dospějeme, mozek dozraje a vývoj se zastaví. Dnes ale zjišťujeme, že způsob, jak přemýšlíme, neustále mění mozkové dráhy, a to bez ohledu na to, kolik je nám let.“
Jsou to pro mne všechno nové informace. Začínám si uvědomovat, jak málo toho vím o věcech tak důležitých, jako je způsob, kterým přemýšlíme, a co nás činí šťastnými. Znovu mě téměř poleká, jak je buddhistický přístup nečekaně vědecký a logicky provázaný. Ale jakmile se chci podle něj řídit, hned se ozve mé skeptické já.“
Kniha Davida Michieho, autora Dalajlamovy kočky, vyniká tím, že snoubí naprosto všední, šedý a až nudný příběh, s hlubokým příběhem z himalájských hor, zážitků z dramatického útěku tibetských mnichů před Rudou armádou v roce 1959. Možná na tom při čtení budete jako Matt Lester, hlavní hrdina, a budete někdy mít chuť skepticky knihu odložit, ale… zvědavost nedá. Prostě není možné, že by se tato kniha, zkraje tak jednoduše a průhledně psaná, nevyvinula v něco mnohem lepšího. Však už jen autorovo jméno je dostatečným tahákem! Nebo ne? No musím říci, že to trvalo dlouho, ale na straně sto se to už začínalo rozjíždět a velkolepé finále bylo opravdu velkolepé a hlavně velice nečekané. Zprvu dojem naučné knihy neuměle zasazené do příběhu, se mění tak, že začínáte i chápat, proč asi autor ty první kapitoly psal tak… zvláštně. Přesto mnoho událostí v této knize dýchá zvláštní atmosférou. Jako byste vstoupili do nějakého starého zákoutí lidské duše a navrátili se k ní. Podobnými stavy si jako čtenáři určitě projdete… a určitě bude stát za to, když vydržíte až do konce.

Kouzelník ze Lhasy Kouzelník ze Lhasy David Michie

Když vtrhne Rudá armáda do Tibetu, je Tändzin Dordže, novic buddhistického kláštera, pověřen misí, která dá jeho životu skutečný smysl. V nejtemnější hodině své vlasti má překročit strmé štíty Himálají a vynést do bezpečí dva star... více