Vydáte se s námi do minulosti?

recenze

Saeculum (2014) 4 z 5 / Jitulisko
Saeculum

Hlavní postavou příběhu je Basien. Mladý student medicíny s pedantským otcem. Bastien se seznámil se Sandrou. Příjemná dívka, která ho z knih a učení vytáhla na Rytířské klání, souboj. Bastien je z této zábavy vyjukaný. Nikdy se jí neúčastnil. O to větší překvapení je, když mu Sandra tak nějak mimo řečí oznámí, že pracuje na tom, aby s nimi mohl jet na Larp*.

Bastien si není jistý, zda se této akce chce účastnit. Nakonec ho však šarm Sandry přesvědčí. V den odjezdu má střet s otcem. Ten mu naběhne domů a s jasným příkazem ho chce sebou na kongres. Má v plánu ho seznámit s vlivnými lidmi. Bastien sám je překvapen svou odvahou, když odmítne. Na larp se již touto dobou celkem těší a nechce si ho nechat zkazit, ani za cenu, že protivení se otci bude mít jisté následky.

Zároveň Bastien obdrží prazvláštní telefonát. Nějaký hoch ho varuje, aby nikam nejezdil, že je to nebezpečné. Avšak náš hrdina tomu neklade velkou váhu. Když se někteří dozvěděli, že jede i on jako naprostý nováček, nesouhlasili. Jiní se zase rozčilovali, že ve skupince není místo a zabral ho nějaký šprt.

Na klidu ani moc nepřidá účastnice Dora. Ta když zjistí, kam jedou, spustí hysterický záchvat. Jednou už toto místo navštívili a museli se potýkat s nemilými situacemi. Paul, organizátor, Bastienovi vysvětlí proč Dora tak šílí. Jednou u táborového ohně vyprávěl starý příběh a Dora se ho chytla, víc než je zdrávo. Bastiena to malinko uklidní. Dora o sobě tvrdí, že je pravá čarodějnice. Jenže naši dobrodruhové ji berou s reservou.

Občas jsou zde i kapitoly, které jsou vyprávěny z pohledu Iris, malé dívky výborně hrající na malou harfu. Tato holka je pro většinu spoluhráčů tajemstvím. Nikdo o ní pořádně nic neví. Jen Bastian vypozoruje, že se něčeho bojí, před něčí nebo někým utíká. Iris je trnem v oku Sandře, vlastně ani sama Iris neví proč.

Celý příběh je psaný velice čtivě. Téměř 500 stran Vám uteče prakticky samo. Je zde zábava, nějaká akce i zvraty v ději. Je zde dobře vystižena davová hysterie, přehnaná víra v „nadpřirozené“. Zároveň zde poznáte i touhu, odvahu a spojenectví, která překonávají překážky. Spolu s tím je zde i zrada, podlost, zklamání. Příběhy našich hrdinů mě dokázaly v táhnout do děje. Celá kniha mi svým příběhem pohltila.

Nemohu říct, že závěr by byl šokující, avšak celkem zajímavý. Celé rozuzlení bylo – wau. Autorka si s námi krásně pohrává. Přináší nám na dlani svět z pohádek, avšak ne zcela pohádkově… A co vy? Šli byste na prokleté místo? Bez veškeré techniky a vymožeností dnešní doby jako jsou mobily, pevné boty, cokoliv gumového? Dokázali byste rozdělat oheň bez sirek, zapalovače? Naše skupina do toho šla a já jsem ráda, že jsem mohla být „přítomna“ také. Takže knihu rozhodně doporučím, bavila a nezklamala.

Jitulisko.cz