Všemi dary obdarovaná

recenze

Všemi dary obdarovaná (2016) 5 z 5 / Lenka.Vílka
Všemi dary obdarovaná

Zhruba před třemi týdny jsem se pomocí nekonečného proklikávání dostala k traileru na film The girl with all the gifts, který mě naprosto dostal. Bylo tam všechno. Napětí, tajemno, spousta krve a jedna hodně sympatická holčička, která papá lidi. A mě jenom štval fakt, že je film podle knihy, která u nás ještě nevyšla. Nechť vražedná tipovačka započne. Vyjde u nás kniha a já půjdu do kina, nebo budu čekat na titul a proto kino vynechám? Při pohledu na knižní novinky jsem se celá rozzářila. Knihu jsem si koupila při první příležitosti a hned při druhé se dala do čtení.

Melanie je holčička, která se ráda učí. Všechno. Ale nejraději se slečnou Justineauovou. Kdyby byla normální, tak její denní rutina má dost společného s tyranií, jenže ona zase tak obyčejná desetiletá holčička není a svět, ve kterém žije, není v pořádku už taky hodně dlouho. A tak začíná záchrana možná úplně všeho. Lidstva, života, který už není životem, naděje. A především slečny J., protože právě ona je katalyzátorem všeho v životě Melanie.

Začátek knihy je napsán naprosto dokonale. Nebýt anotace v rámci které je jasné, kdo (co) jsou ty děti zač, kousání nehtů je zaručeno na hodně dlouho. Hutná atmosféra hned od začátku. Leč psáno formou přítomného času, který obecně vzato nepreferuji, začetla jsem se hned a nešlo přestat. Příběh je vyprávěn pohledem hlavních postav, proto jsou jejich kapitoly vždy trochu jiné. Tak se stane, že chování každé postavy je naprosto logické a pochopitelné, byť vy si říkáte: "Já bych se choval/a jinak." Což je hlavním mínusem knihy (nebo plusem, podle toho z jakého úhlu pohledu to berete). Kniha stojí a padá na popisu vývoje charakterů, děj je jaksi vedlejší. S tak jednoduchou zápletkou, co jiného zbývá? Buď má Mike Carey násobně roztříštěnou osobnost nebo svoji práci dělá prostě dobře, protože jeho vyprávění je v každé poloze uvěřitelné a při čtení chápete chování každého z nich. Právě proto nemohu říct, že Parks je hajzl, přestože se chová zle k Melanii. Je to práce, kterou nehledal, ale jako voják koná vše pro dvou vlast. Caldwellová není čisté zlo, jenom chce najít cestu ven a touží po normálním životě, pokud to bude možné. Carey vláštním způsobem popisuje Melaniny vnitřní pochody (která je prostě hvězda celé show) a její vzdor vůči tomu, co je její součástí. V co se změnila. I po té co ochutná to nejsladší na světě. Rozpitvává duši stejným způsobem jako doktorka Caldwellová mozek. Přesně a čistě, bez možnosti odpadu a zbytků.

Mike Carey psal knihu souběžně se scénářem ke stejnojmennému filmu, přesto jsou prý obě díla trochu jiná. Kdo je alespoň trochu obeznámen s autorovo tvorbou by měl trvat na obojí variantě. A kdo není, ideální kniha ke změně stavu.