Vše, co jste chtěli vědět o býčích zápasech a báli jste se zeptat

recenze

Smrt odpoledne (2015) / MartinaF
Vše, co jste chtěli vědět o býčích zápasech a báli jste se zeptat
Kdo by čekal detektivku od slovutného mistra Hemingwaye, tak ať na to rychle zapomene. Smrt odpoledne není žádná krimi záležitost, ale detailně popsané zápasy s býky.

Od Hemingwaye jsem četla několik knih a upřímně můžu říct, že tahle z nich byla nejlepší. Když pominu fakt, že se na býčí zápasy odmítám dívat a nesouhlasím s nimi, je tato kniha velmi dobře napsaná. Říkám si, že to možná bylo i proto, že se v ní nevyskytovaly téměř žádné dialogy, které v předchozích knihách vyzněly jako ty o koze, já o voze. Hemingway mě docela pobavil tím, že se v jedné kapitole zmiňuje, že je zde málo rozhovorů a chtěl to napravit. V duchu jsem si říkala, že by to neměl dělat. Naštěstí byly tyto dialogy srozumitelné.

Hemingway upozorňuje, že by tuto knihu neměl číst nikdo, kdo býčí zápasy neviděl. Neznalá býčích zápasů jsem si pustila Youtube a dívala se na matadory, jak s býky zápasí. Nechápala jsem, proč z býkovy šíje trčí jakési tyčky a proč má matador tak divné pohyby a kroutí se u toho s pláštěnkou jak žížala. Jediné, čemu jsem rozuměla byla býkova smrt mečem.

Hemingway byl velkým vyznavačem býčích zápasů a věřím, že kdybyste ho mohli potkat, dokázal by na toto téma povídat řadu hodin a stále by bylo vykládat o čem.

V knize vás dopodrobna seznámí se vším, co s corridou souvisí - názvy sedadel v aréně, jaké jsou nejlepší zápasy ve Španělsku, kdy je nejlepší je navštívit, také vám vysvětlí jednotlivé pohyby matadorů, kdo to jsou banderilleros a co banderillas, jací jsou nejslavnější matadoři, také jejich povahy, osudy, taktiky a nevynechá také býky, jací jsou nejvhodnější, jak se dělí apod. Je toho opravdu hodně na vysvětlování.

Věnuje se také smrti. Smrti, která se týká nejen býků, ale i koní a matadorů, kteří při zápasech přijdou o život. O tom, jak je s koňmi nelidsky zacházeno, jak jsou někteří matadoři nepoučitelní a lačnící po penězích a hazardují se svými životy.

Kniha je rozdělená do několika částí. Ta první je nejrozsáhlejší. Zhruba na 260 stranách si můžete přečíst vše, co se zápasy souvisí a pak následuje slovníček pojmů a výrazů, které se při zápasech užívají.

S býčími zápasy nesouhlasím. Připadá mi nelidské a kruté chovat býky jenom proto, aby byli zabiti v aréně jen pro radost divákům. Přesto jsou býčí zápasy o odvaze - postavit se býkovi, byť oslabenému vpíchnutými banderillas (ano, to jsou ty tyčky, o kterých jsem už psala), ale stále hrdě bojujícímu v zápase, ve kterém býk nikdy nezvítězí.

Komentáře (1)

kniha Smrt odpoledne recenze

Holden
16.03.2016

No nevím, jestli je zrovna u Hemingwaye na místě považovat jeho dialogy za slabost a nesrozumitelnost. Osobně si myslím, že právě naopak, protože i když ti některý dialogy nemusí na první pohled dávat úplnej smysl, právě to bylo cílem jeho iceberg method, kdy spisovatel pouze nastíní probíranou záležitost a zbytek je na čtenáři, kterej se jednoduše musí aktivně zapojit do textu. Ale je mi jasný, že každýmu jeho iceberg method sedět nemusí, já jen tak na okraj, že nesouhlasím zrovna s tvrzením, že by Hemingwayovy dialogy byly "ty o koze a já voze", protože právě díky tomuhle stylu psaní dialogů se z něj stal takhle ikonickej autor. Každopádně je u něj holt nutný hodně věcí domýšlet a ne jen pasivně přijímat, což bych ale nepovažoval za něco nesrozumitelnýho, ale naopak čistej záměr autora.