Vražda v přímém přenosu

recenze

Prime time (2014) 5 z 5 / Babouš
Prime time

Annika Bengtzonová, akční reportérka stockholmského Večerníku, má opět plné ruce práce. V den slunovratu, kdy s manželem a dětmi plánovala výlet na venkov, je znenadání přivolána do redakce.

Na zámečku Yxtaholm kousek od Stockholmu je totiž zastřelena Michelle Carlssonová, která na místě natáčela nový díl populární talk show. Moderátorčino jméno se v posledních letech propíralo v bulváru prakticky dennodenně, proto se novináři na místo činu okamžitě slétnou jako mouchy na mršinu.

Kromě Michelle se osudného natáčení účastnilo ještě 12 dalších lidí. Mezi podezřelými je ředitel televizní stanice, několik novinářů, Michellin manažer, televizní technik i britský idol dívčích srdcích John Essex.

Annika mnoho svědků zná, nebo kdysi znala – koneckonců, Švédsko není velká země a v novinářské branži se víceméně všichni znají, má proto k dispozici informace z první ruky. Jenže pátrání po pachateli ani tak není snadné. Annika Bengtzonová totiž brzy přichází na to, že důvody k vraždě Michelle měli téměř všichni…

Na sérii knih o krimi reportérce Annice Bengtzonové se mi líbí, že je můžete číst v libovolném pořadí. V jedné knize je hlavní hrdinka sice začínající novinářka, v další už matka dvou dětí, ale příběhy na sebe nenavazují, každý vypráví o něčem jiném.

A perfektní je taky to novinářské prostředí, do kterého jsou knihy Lizy Marklundové zasazeny. Policejní detektivy, komisaře, tajné agenty nebo špiony už máme všichni načtené, ale novináře tolik ne, přitom i oni se často dostanou na místo činu jako jedni z prvních a taky jim jde o vyřešení případu!

Mnohdy je to napínavější a akčnější než příběhy policistů, protože novináři se vše musí zjistit a sehnat svépomocí, ze svých vlastních zdrojů. K vyšetřování a k interním výsledkům většinou nemají přístup.

Kniha Prime Time se mediálním prostředím zabývá dvojnásob. Nejenže z něj pochází hlavní hrdinka Annika, ale také oběť. Pátrání čtenáře proto zavede do třpytivého světa showbusinessu, kde je ale potřeba mít ostré lokty a nedělat si těžkou hlavu z pomluv a drbů.

Líbilo se mi, jak autorka dokázala i lákavou práci moderátora talk show přiblížit a ukázat, že neobnáší jenom dobře vypadat ve studiu – za vší tou nádherou se skrývá spousta práce!

Detektivka mi svým komorním příběhem – 12 podezřelých, z nichž jeden je vrah – připomněla Deset malých černoušků od Agathu Christie. Pořád jsem přemýšlel, kdo z nich to udělal, kdo z nich měl největší motiv.

Prime Time je rozhodně jedna z nejlepších, možná úplně nejlepší knihou od Marklundové, které jsem četl (a já četl skoro všechny). Na horké léto je tahle detektivka z mrazivého Švédska bezesporu dobrou volbou.