Vadná nebo Dokonalá?

recenze

Vadná (2016) / Aires (178 views)
Vadná nebo Dokonalá?
Vítejte ve světě, kde cokoliv jiného, než dokonalost, je nepřípustné. Vadné. Lež, nevěra, zrada, nebo nedodržení morálních zásad, se trestá cejchem, který je jízdenkou do pekla.

Světem se prohnala ekonomická krize, která byla důsledkem špatných rozhodnutí vlivných lidí. Aby se situace neopakovala, vznikl Výbor, který dohlíží na morálku a dodržování pravidel. Dokonalost je na prvním místě. Nesmíte chybovat v žádném ohledu. Lžete? Jste příliš sobečtí a ctižádostiví? Pak jste skrz naskrz Vadní a nezasloužíte si místo ve společnosti. Jakýkoliv nedostatek nebo nedodržení pravidel se trestá cejchem ve tvaru V na jedno z pěti míst, podle činu, kterého jste se dopustili.

Za špatné rozhodnutí na spánek. Za lež na jazyk. Za oloupení společnosti na pravou dlaň. Za zradu na srdce. Za překročení mezí na chodidlo. Cejch je jízdenkou do pekla. Vadní jsou odpadem dokonalé společnosti. Nesmí cestovat, zakládat rodinu nebo mluvit s ostatními. Pomoc Vadným se trestá vězením, nebo tím, že se k nim rychle přidáte.

Celestine North o tom ví své. Na první pohled je dokonalá dcera, studentka a občanka. Randí s Artem Crevanem, synem předsedy Výboru. O systému nikdy nepochybovala, jenže pak ocejchují její učitelku a Celestine si začne pokládat otázky. A pak se dopustí osudné chyby. Ukáže soucit a lítost. Pomůže umírajícímu Vadnému a najednou je jim blíže, než kdykoliv dříve. Byla obviněna, že je sama Vadná....

Mí rodiče chtějí, abych lhala. Chtějí, abych řekla, že to co jsem udělala, je špatně. Jenomže lžou jenom Vadní. Takže abych byla propuštěna na svobodu, musím se stát Vadnou. To nedává smysl.

Vadná je dechberoucí knihou. Pod nenápadnou obálkou se skrývá vynikající příběh o zdánlivě dokonalé společnosti. Jenže tento systém je sám o sobě vadný. Hlavní hrdinka se o tom přesvědčí doslova na vlastní kůži.

Zárukou úspěchu je originální nápad celé knihy. Ta vás rychle pohltí. Už od první strany má svižný spád a vtáhne vás do úplně jiného světa. Vyvolá ve vás spoustu emocí a přinutí vás se zamyslet nad tím, co je správné a špatné. A to se podaří málokteré knize. Nebojte se, není to žádné nudné filosofické dílo, jen velmi podmanivá, silná kniha, která vás zvedne ze židle. Napjatí budete až do samotného konce. V tomhle případě ono známé - ještě jednu kapitolu, změňte rovnou raději na - ještě tři kapitoly. Od čtení Vadné je těžké se odtrhnout. Má pro vás přichystaný dostatek překvapení, spoustu akce, napětí, špetku romantiky a rýsuje se nám tu i milostný trojúhelník.

Pokud jste četli Ošklivé od Scotta Westerfelda nebo Delirium od Lauren Oliver, jste na správné adrese. Vadná je pro všechny příznivce tohoto žánru trefou do černého. Její jedinou chybou je, že končí v nejlepším. Za mě jednoznačně doporučuji :)

Komentáře (0)

kniha Vadná recenze