Ritmatik aneb čáry máry, malujte kouzelné křídočáry

recenze

Ritmatik (2017) / Aires
Ritmatik aneb čáry máry, malujte kouzelné křídočáry
Zatoužili jste někdy být mocným mágem? Zkuste se chopit křídy. Možná ve vás dřímá skryté nadání ritmatika, čaroděje, který dovede vdechnout život křídovým obrázkům. Nepotřebujete kouzelná slůvka, ani temné knihy zaklínadel. Stačí kousek křídy, šikovnost a přesnost. Vaše obrázky pak obživnou jako mávnutím kouzelného proutku nebo lépe řečeno jedním tahem křídy.

Šestnáctiletý Joel miluje ritmatiku. Obdivuje kouzelnou moc, která dělá z obyčejných čar ochranné stěny nebo z obrázků oživlé křídáky. Nakreslete rytíře a on se stane vaším ochráncem nebo dobyvatelem, který půjde rozsekat nepřítelův ochranný kruh na pouhé křídové šmouhy. Každá čára má v sobě moc. A stát se ritmatikem je velká čest. Ritmatici totiž chrání náš svět před děsivými divokými křídáky, kteří vás dokáží z povrchu zemského smáznout stejně snadno, jako déšť smyje křídu.

Jenže ať se Joel snaží jakkoliv, jeho čáry pořád zůstávají jen pouhými obrázky. Touží být ritmatikem z celého srdce, ale magické schopnosti zkrátka nemá. A tak jen pozoruje své kolegy z Armediovy akademie. Tohle léto ale získá nečekanou příležitost. Stane se asistentem profesora Fitche a má tak možnost nahlédnout do světa ritmatiků. Bude to náhled ale mnohem temnější, než si představoval.
Z Armediovy se totiž začínají ztrácet studenti ritmatiky. Na místě jejich zmizení jsou jen tajemné čáry a krev. Joelův úkol je zjistit, co se studentům stalo. Podaří se mu to?

Brandon Sanderson je považován za současného mistra fantasy. Sanderson je studnicí originálních nápadů a své čtenáře neustále ohromuje. Ritmatik překvapí zajímavým a propracovaným konceptem magie. Pokud však očekáváte velkolepou fantasy v epickém stylu, jste vedle. Ritmatik je kniha určená spíše mladším čtenářům a je to poznat i na stylu psaní a jednoduchém příběhu.

Největší předností knihy je jedinečný systém magie. Napadlo by vás, že se křída může stát mocným čarovným nástrojem? Že vás může nabrat na roh nakreslený jednorožec nebo kousnout křídový drak? Možná to zní směšně, ale autor má tento magický systém promyšlený do detailu. Před každou kapitolou tak v knize najdete základní vysvětlení principů ritmatiky a nákresy obran, které vás můžou zachránit třeba právě před tím trkavým jednorožcem.

Příběh je jednoduchý a čte se lehce. V Ritmatikovi nenajdete žádné tradiční YA klišé. Po seznámení se sympatickými hrdiny děj nabírá na obrátkách. Čeká vás trocha napínavého detektivního pátrání a na závěr překvapení. Kniha končí uzavřeně, ale autor si ponechal prostor pro pokračování. Z knihy je cítit, že je odlehčená a psaná pro mladší čtenáře. Každý si však v Ritmatikovi něco najde a do světa divokých křídáků se rádi ponoří i dospělí. A pokud vás při čtení nebude svrbět ruka touhou vzít do ní křídu a začít kreslit, tak je něco špatně.

Komentáře (0)

kniha Ritmatik recenze