Píseň zimy - kniha plná zvláštních tónů

recenze

Píseň zimy (2017) / Aires (272 views)
Píseň zimy - kniha plná zvláštních tónů
Liesl je nadaná hudebnice. Její svět jsou noty a struny. Skládá podmanivé písně, které okouzlí i samotného Krále duchů. Ten se s ní přátelí už od dětství, protože její písničky ho k ní neodolatelně přitahují. Až se jednoho dne rozhodne, že musí mít svoji malou hudebnici navždy pro sebe.

Unese proto její sestru, aby Liesl přišla za ním do podsvětí. Pokud chce Liesl osvobodit sestru, musí zaujmout její místo a stát se ženou Krále duchů. Liesl moc dobře zná pověsti o Králi duchů a ví, co ji čeká. Král duchů přináší zimu. Po zimě musí zákonitě přijít jaro. Jenže aby přišlo jaro, musí mít Král duchů sílu. Jeho silou se každý rok stává nová nevěsta. Každý rok přichází do podzemí krásná panna, aby se stala jeho manželkou a zachránila pozemský svět, který by jinak navždy zůstal pod závějemi sněhu. Tentokrát by to měla být Liesl, která Králi učarovala svojí hudbou. Čeká ji stejný osud jako předchozí nevěsty? Postupně uvadne, uhasí se její plamen? Nebo ji udrží její vášnivá hudební duše při životě?

Píseň zimy je převyprávěním německé pohádky o Králi duchů. Slibuje tajemný příběh protkaný hudbou a pohádkovou atmosférou. Obojí splňuje v přímo vrchovaté míře. Už při pohledu na obálku zažijete první záchvěv zimy a pohádková atmosféra z knihy sálá už od prvních stránek. Celá kniha je totiž psaná dost zvláštně. Je poetická, plná popisů a melodií. Je originální, na druhou stranu ovšem neuvěřitelně rozvleklá a nudná. Později nabere spád, ale výsledný dojem už to nezachrání. Navíc ne všechno v ní dává smysl a spousta situací se opakuje.

Píseň zimy je plná zvláštních tónů. A to doslova! V této knize je mnohem více hudby, než si myslíte. Hlavní hrdinka se neustále rozplývá v notách a hlavu má plnou melodií. To, jestli Liesl složí novou píseň nebo ne, mě nechávalo chladnou. Na můj vkus moc naříká. Mnohem zajímavější je Král duchů.

Kniha má svoje kouzlo. Já si s ní příliš nerozuměla ale zároveň cítím, že má jedinečnou atmosféru. Příběh je originální a při lepším provedení by byl dokonalý. Takhle je z ní kniha, která nesedne všem. Píseň zimy prostě není žádný rádiový popík, který miluje každý druhý. Přirovnala bych ji ke klasice nebo metalu. Podobně jako tyto hudební žánry i Píseň zimy buď milujete nebo ji moc nemusíte.

Komentáře (0)

kniha Píseň zimy recenze