V životě není malých rozhodnutí

recenze

Možná v jiném životě (2015) / jjanculka
Možná v jiném životě

Zahnout doleva nebo doprava? Dát si jahodovou nebo čokoládovou? Zůstat na párty s bývalým přítelem nebo jet domů s kamarádkou? Bezvýznamných rozhodnutí uděláme každý den několik desítek, možná stovek. Jsou ale bezvýznamná? A co když nám zrovna jedno takové rozhodnutí změní celý život? Nebo jsme k něčemu předurčeni a směřujeme k tomu za každých okolností? A jak je to s osobou, pro kterou se cítíme být stvořeni – je jen jedna? Originální pohled na tyto otázky nám nabízí americká autorka Taylor Jenkins Reid ve své nové knize Možná v jiném životě. Nabízí dvě možnosti, dva paralelní příběhy, dva životy… a oba Vás vtáhnou do děje tak, že nebudete chtít přestat číst.
Hrdinkou knihy je mladá žena Hannah Martinová, která se po letech pendlování mezi městy a muži rozhodne vrátit se do svého rodného L. A. a začít nový život. Hned druhý den jde s kamarádkou Gabby na večírek, kde potká svého přítele ze střední školy Ethana. Během večera to mezi nimi jiskří, ale dřív, než se stihne něco stát, odjíždí Gabby domů. A Hannah se musí rozhodnout, zda zůstat na párty, nebo odjet s kamarádkou. A právě v tomto okamžiku se příběh rozdvojí a my můžeme sledovat obě varianty příběhu, které by mohly nastat. A ač jsou oba příběhy od začátku úplně jiné, brzy zjistíme, že některé věci jsou nevyhnutelné a to, o čem si někdy myslíme, že je nutné a samozřejmé, to můžeme ze života klidně vypustit. A hlavně to, že lidé, které máme rádi, s námi zůstanou ve všech variantách našeho života.
Mně osobně učarovaly paralely mezi oběma příběhy, lidé, chovající se za každé situace stejně, i když okolnosti jsou úplně jiné. A také pohled na osobu, o které si myslíme, že je nám „předurčena“. Ač jeden z příběhů vypadá od začátku pro Hannah opravdu špatně, brzy se ukáže, že všechno může být úplně naopak a špatný začátek může přinést krásný konec. A naopakobráceně. A že co se má stát, to se stane... a nebo také ne. Záleží na nás. No nechte se překvapit, čtení je to opravdu živé, milé, napínavé a originální. Donutí Vás zamyslet se nad existencí osudu, nad „osudovými“ partnery a „osudovými“ rozhodnutími. A třeba Vám i dodá sílu do těch Vašich příštích rozhodnutí. A když ne, tak alespoň pohladí na duši. Doporučuji všem romantickým a přemýšlivým duším!