Nezvěstná - příběh drsný, syrový a neuvěřitelný

recenze

Nezvěstná (2015) 5 z 5 / jjanculka
Nezvěstná

Strach. Nejdříve Vás jen tak jakoby nic zašimrá v žaludku, ale ten nepříjemný pocit se Vám tam usadí a čeká tam. Čtete dál. Strach se začíná ze žaludku pomalu šířit do dalších částí Vašeho těla. S jedním okem přivřeným čtete dál. A pak je to tu – strach Vás ovládne, bojíte se číst dál, ale zároveň nemůžete přestat. Čekáte, kdy si budete moci trochu odechnout, ale místo toho je to čím dál horší. Děsíte se každého pohybu ve Vašem okolí, s knihou v ruce vaříte, uklízíte, a když musíte jít na záchod, rozsvítíte pro jistotu světla všude v domě. A pak, než se stačíte na chvíli přestat bát, zjistíte, že jste na konci. Uf, to byl zase zážitek. Otřete pot z čela a začnete se těšit na další díl. Tak asi takhle vypadalo moje druhé sekání s Rachel Abbottovou.
Nezvěstná je již druhým románem této úspěšné britské autorky a rozhodně je minimálně stejně dobrý jako ten první, za mě možná i lepší. Jako hlavní motiv zde opět figuruje žena-matka a její strach o vlastní dítě. Autorka velmi dobře ví, co je pro ženu ten největší strach, který si umí představit, a mistrně toho využívá. Hlavní hrdinka Emma je navýsost spokojená matka skoro ročního Ollieho, žije poklidný život s manželem Davidem v jeho domě, který dřív obýval s bývalou manželkou a dcerou. O ty ale přišel při tragické autonehodě. Poklidný život ale vezme za své, když se jednoho dne ve dveřích objeví právě Davidova dcera Natasha. Je záhadná, nekomunikuje a nikdo neví, co od ní čekat. Emma bojuje se svým instinktem matky-ochranitelky a instinktem ochránit tuhle nově příchozí holčičku. Ta ale ochraňovaná být nechce, ba naopak, začíná to vypadat, že by se rodina měla chránit před ní… A když se začne rozplétat Natashina minulost, začíná i Vaše mrazení v zádech nabírat na intenzitě.
Celý případ vyšetřuje inspektor Tom Douglas s kolegyní Betty, kterou známe již z autorčiny prvotiny Spi sladce. Také jejich osobní příběhy se nyní dávají do pohybu a můžu Vám slíbit jednu velmi záhadnou novou postavu.
Příběh je vystaven opravdu mistrně, napětí se stupňuje, a pokud čekáte, že si během knihy oddechnete, tak se nedočkáte. Příběh Natashi, prolínaný s příběhem inspektora Toma, je tentokrát napínavý od první stránky, je neuvěřitelný a zároveň až mrazivě reálný, obzvlášť když se začne poodhalovat zákulisí dětské kriminality a obchodu s bílým masem. Jen konec jsem čekala malinko jiný, ale na ten si určitě uděláte sami vlastní názor. Já můžu slíbit neuvěřitelně silný příběh plný napětí, který přečtete jedním dechem a možná se Vám o něm bude ještě pár nocí zdát