To byla jízda...

recenze

Přízrak (2014) 5 z 5 / ciniminisek
Přízrak

Harry Hole se vrací do Osla, aby zachránil svého nevlastního syna z drogistické mašinerie, které propadl a nyní na něj byla svalena i vražda. Oleg, jak se nevlastní syn jmenuje, ovšem nejeví o Harryho zájem. Něco tají a Harryho úkol je, zjistit co. Vraždy, feťáci a válka gangu, to je jen hrstka toho, co nám kniha Přízrak nabízí.

Harry Hole je bývalý policista, který si prožil své a utekl do Hong Kongu. Vrací se zpět a teď teprve může začít pořádná akce. Harry je svými bývalými kolegy uznávaný a lidmi na scestí obávaný. Mluví o něm jako o opilci, ale všichni moc dobře ví, že Harry Hole se ničeho nezalekne a rčení jít přes mrtvoly, mu nedělá žádné potíže a už vůbec ne, když se jedná o jeho rodinu, i když bývalou...

Čtenář je tedy svědkem města prošpikovaného drogami, válkami gangu a zkorumpované policie. Nic a nikdo nemůže nikomu věřit, a tím se děj stává naprosto strašidelným a realistickým. Více dějových linií, které nám vypráví pokaždé někdo jiný, napomáhají čtenáři, se v celém příběhu orientovat, a proto není ničím rušen, ani zmaten.
Postavy jsou tak detailně a reálně vykreslené, že i když se jedná o největšího padoucha v Oslu, dokáže s ním nejeden čtenář sympatizovat. Krev, násilí a závislost na všemožných nekalostech knize dodává na zvrácenosti. Podříznutí hrdla, únos a spousty nemyslitelných věcí, jsou v této knize na denním pořádku.

Jo Nesbø je uznávaný severský spisovatel a kniha Přízrak je jeho již devátým dílem. Celému světu každou svou knihu dokazuje, že psát umí a s tímto titulem to není jinak. Norský příběh nám přibližuje stinné stránky jeho hlavního města Osla a hlavně podsvětí, se kterým se obyčejně nesetkáváme. Totálně mravně zkaženou místní policii, a proto při čtení budete mít husí kůži na rukou a postavené chloupky na zátylku, protože dopadnout vraha, není nejen lehké, ale chvílemi i přímo bezradné. Zvlášť, když prst ukazuje stále do nejvyšších míst. Kniha zvládne čtenáře polapit tak, že i osvědčený čtenář detektivek, se od čtení nezvládne odtrhnout a nedá si klid, dokud nebude mít dočteno.

Emočně nabitý příběh plný špatných věcí i světlých stránek, stejně jako chvíle, kdy se v příběhu objeví láska, či rodinné drama - to je kniha Přízrak. Děj totálně postavený na hlavu, že čtenář po ukončení svého čtení nebude absolutně chápat, jak mohl Jo Nesbø tak bravurně a propracovaně vůbec knihu napsat. Přízrak neví, co je předvídatelnost, a o to víc je kniha dokonalejší.

Knihu doporučuji především milovníkům detektivek, kteří v tomto žánru mají už něco načteno. Začínající čtenáři krimi žánru, by mohli mít problém s tím, že už žádná jiná kniha jim nebude dost dobrá. Věřte, že Jo Nesbø a jeho Přízrak, se stane jednou z nej, kterou v knihovně máte. Jedna z mála detektivek, kdy je úplně jedno, že víte konečného vraha, protože jste u čtení byli tak uneseni, že knihu vezmete do ruky zas, a to ne jednou.