Těžké časy pro osloskou policii

recenze

Policie (2015) / DaveBukowski
Policie

Uplynulo půl roku, Harry Hole je zpět a Nesbøho fanoušci si po Přízraku napětím okusují nehty. Tuší totiž, že Harryho osud bude nejistý už od začátku…

V osloské nemocnici leží pacient, jehož identita je dvacet čtyři hodin denně přísně střežena policisty. Ačkoliv je totiž bezmála dva metry vysoký muž v hlubokém komatu, představuje pro několik lidí vážně potíže - a tihle lidé by dali cokoliv za jeho smrt. I přes veškerá opatření se však pacient už možná nikdy nemusí probudit.

Ve stejnou dobu se policejní sbor musí vypořádat se dvěma vážnými obtížemi. První z nich jsou množící se nálezy mrtvých vyšetřovatelů, kteří kdysi selhali - nevyřešili případ vraždy a nechali viníka nepotrestaného. Těla jsou zanechána na místech, kde dávné vraždy proběhly, a to tak, aby se obě události shodovaly v datu. Pachatel po sobě uklízí jakékoli stopy a nový policejní náčelník Mikael Bellman se dočkává toho nejhoršího možného přivítání. Druhým problémem je nepřítomnost Harryho Holea, policisty, kterého teď Oslo potřebuje víc než kdy předtím - jenže Harry se do služby údajně nevrátí.

Když už se zdá, že dopadení "policejního vraha" brání všechno, co jen může, spojí se čtyři jedinci, odhodlaní zabránit dalším vraždám. Odhodlaní porušit pravidla, pokud to bude nutné.

Příběh se nese, jak bychom mohli očekávat, přesně v autorově stylu - je drsný, plný zvratů, plný napětí, nekompromisní a tam, kde to je třeba, i krutě bolestný. To vše ovšem tentokrát platí na druhou, finální díl je přeci jenom finální díl. Nesbøho ani po devíti knihách Harryho postava (ať už živá, nebo mrtvá) ještě neomrzela a stále je na něm od prvních stránek vidět, že si vyprávění užívá. Že ho baví mást nás, jeho čtenáře, dokonce s námi manipulovat, provokovat nás tak, abychom ho nenáviděli, ale také nám znovu ukázat, jak zpropadeně úžasně umí psát a jak s vámi pouhých pár písmenek může zacloumat.

Finále knihy je, s přihlédnutím na dosavadní vývoj série, velmi překvapivé. I přesto že má však Policie uzavírat cyklus Harry Hole, autor si nechává hned několik otevřených vrátek. Minimálně prozatím ale musíme dát osloskému oddělení vražd sbohem. Náhradou může být hned třetice dalších titulů od Nesbøho, které všechny vyjdou přeložené už letos - dvoudílná novinka Krev na sněhu a samostatný román Syn.

Na závěr bych měl říct, že ani tentokrát nemusíte mít nejmenší strach, že vás nová kniha norského krále detektivek zklame. Ale je to opravdu po všech těch letech nutné?

90 %

Za recenzní e-book míří mé díky knihkupectví Neoluxor!

Více recenzí najdete na: dave-bukowski.blog.cz