Silný příběh o špatném muži

recenze

Augustin Zimmermann (2016) / DaveBukowski
Augustin Zimmermann

Opilec, nezodpovědný, sobecký, násilný, zkažený — přesně takový je Augustin Zimmermann. Budete ho nenávidět, ale tuhle knihu si zamilujete.

Oficiální anotace: Augustin Zimmermann, hlavní protagonista novely, jejíž děj se odehrává v šedesátých letech devatenáctého století, představuje až archetypální model nešťastného člověka. Zatímco svět kolem něj prodělává prudké změny průmyslové revoluce, produkuje a prosperuje, jeho rodina se potýká s existenční krizí, jež se v důsledku jeho alkoholismu a bezútěšného pokusu uspět v novém světě, stále zhoršuje. Augustinova nevyjasněná minulost, podivný neklid a lstivá povaha vrhnou temný stín na celou rodinu, která zabředává do stále větší beznaděje a propadá se hlouběji na společenské dno, odkud není cesta zpět. Děj tragicky vyvrcholí v tehdejším vyhoštěném pražském Josefově, místě bídy, jež byl po staletí uzavřeným židovským ghettem.

Novela debutující prozaičky Zuzany Kultánové je inspirována skutečným příběhem Augustina Zimmermanna a jeho dětí, autorce se však podařilo na pozadí historických událostí a kulis staré Prahy zachytit nadčasový příběh o bláhové touze hlavní postavy vymanit se ze své přirozenosti a temných vášní, jež mají za následek řadu osudových chyb.

Jak se rozhlížím po internetu, zdá se mi, že se o téhle novele vlastně vůbec neví, což je obrovská škoda. Zuzana Kultánová je řemeslně velmi zručná spisovatelka, a i když bych nikdy neřekl, že se mi bude líbit český příběh z období průmyslové revoluce, život Augustina Zimmermanna mě zaujal více než většina knih, co se mi letos dostaly do ruky.

Mám zkrátka rád tyhle "lidské" příběhy, kde celou dobu čtenář bez přikrášlování proniká do duše hlavního hrdiny. Abychom však měli jasno, Zimmermann rozhodně není hodný chlápek, který občas šlápne vedle; spíše naopak, sledujeme věčně nasáklého, pokryteckého ubožáka, jemuž se občas na malý okamžik v hlavě rozsvítí a snad to i vypadá, že je na lepší cestě, stejně tak rychle ale sklouzne zpátky k pití a zahořklosti. Nebudete ho mít rádi, rádi ho však ani mít nemáte. S každou další přibývající stránkou cítíte víc a víc jeho opilecký dech a zapáchající oblečení a před očima se vám rýsují jeho žluté zuby, umaštěný šátek a žebrácký zjev. Nejspíše právě díky svým chybám je Zimmermann tak silným protagonistou.

Stejně tak důležitá pro příběh je i jeho rodina — žena a tři děti. I je si před očima představíte velmi snadno a s napětím sledujete, jak postupně zabředávají hlouběji a hlouběji do chudoby a zoufalosti a jak matka Františka propadá šílenství.

Za zmínku stojí i výborný autorčin jazyk. Je zajímavé, že i takhle špinavý a neúprosný příběh se dá napsat čistým, vybroušeným, až skoro elegantním stylem.

90 %

více recenzí najdete na: weekly-vomit.blog.cz