Temná minulost nájemné vražedkyně

recenze

Krvavé ostří (2017) 5 z 5 / ilosek
Krvavé ostří

Série o Celaeně Sardothien, nájemné vražedkyni, zachránkyni říše, výbušné slečince, se rychlostí blesku dostala do srdcí mnoha čtenářů, kteří momentálně netrpělivě čekají na další díly tohoto skvělého příběhu, který i přes velký počet stran vždy strašně rychle uteče. A díky Krvavému ostří jsme si mohli trochu tohoto času zkrátit a vrátit se tam, kde to všechno začalo.. a dostat odpovědi na nezodpovězené otázky, v nichž už jsme ani nedoufali.

Kniha je rozdělena do pěti povídek z Celaeniny minulosti, které na sebe postupně navazují, takže je to spíše jeden příběh s pár časovými odlukami. Během čtení se vypravíme na Mrtvé ostrovy, kde vražedkyně neposlechne rozkaz Arobynna Hamela a je potrestaná nuceným odjezdem k Tichým vrahům, kde se musí učit novým způsobům boje. Po návratu Celaena musí vyřešit svoji nenávist vůči Králi vrahů a srovnat si své nové city k Samovi, ke kterému už necítí takovou nenávist jako dřív. Jejich vztah se postupně mění až do podoby lásky, která je donutí se odstěhovat od Arobynna, který se však snadno nevzdává svého "majetku".

Autorka je známá svými napínavými, originálními a akčními příběhy, které čtenáře úplně pohltí a nepustí až do úplného vyždímání. A jinak to nebylo ani u těchto povídek, které, i když jsou bohužel kratší, než bych si přála, splňují vše, co si náročný čtenář může přát.

Už během prvního dílu Skleněný trůn se Celaena místy vrací do minulosti a hlavně ke svému Samovi. Ale kdo je tento záhadný, úžasný Sam, který si získal srdce ledové královny? To a ještě víc se dozvídáme právě ve zmiňovaných příbězích, které nás provedou Celaeniným životem před odvozem do dolů Endovier.

Kniha nám nádherně popisuje vývoj vztahů k jednotlivým postavám, se kterými se setkáváme v celé sérii. Konečně pochopíme její nenávist k Arobynnovi, který nejenže zavinil smrt jejího milého, ale využíval ji co jen mohl a nehodlal se ji vzdát, i když splatila její dluh vůči němu.

Strašně ráda bych se rozepsala, ale nechci tady naspoilerovat úplně vše, už takhle jsem toho vykecala víc než dost, takže všichni si knihu radši přečtěte, protože je vážně dokonalá a skvěle doplňuje celou sérii. I nádhernou obálkou. Ale doporučovala bych ji spíše někomu, kdo už četl minimálně první díl - Skleněný trůn. Jinak by mohl přijít o skvělý zážitek, což určitě nikdo nechce.