Temná akademie 1

recenze

Vyvolení (2012) 3 z 5 / Safienka
Vyvolení

Říká se, že krása je věčná. Není to pravda. Krása lidského těla není tak věčná jako krása duše.
Máte občas taky strach z krásných lidí? Nechce se Vám věřit tomu, že by se pod slupkou skrývala dobrá duše? Já s tím mívám také problém. Ráda si je prohlížím, nechávám se občas i inspirovat, ale poznat je víc, to jde jen občas.
Když jsem poprvé zjistila, že budu číst o akademii, kde jsou jen krásní studenti, tak jsem se maličko zděsila. Ale řekla jsem si, že každému by se měla dát šance. Člověk je pak někdy i mile překvapen jak se to dá pojmout.

Vyvolení, úvodní díl trilogie Temná akademie (orig. Secret Lives - A Darke Academy Book), je prvním příběhem Gillian Philip, píšící pod pseudonymem Gabriella Poole, vydaným v českém jazyce.
Z obálky už můžeme poznat, že se bude jednat o upírské dílo. Nikdo jiný nemá tak jasně červené oči jako upíři či stvůry démonem posedlé.
Kniha začíná prologem, který nás zavádí k Jessice. Je pozdní večer a Jessica čeká na schůzku se svým přítelem. Doba čekání se nelítostně vleče. Místo přítele dorazí neviditelné stíny. Začíná nahánění plné strachu a dychtivosti.
Prvních několik stran nám odkrývá příběh o hrůzných nestvůrách, které se navenek chovají jako normální lidé. A dodává nám tu domněnku, že v tuto chvíli není nikomu možné věřit.
Hlavní hrdinka – Cassandra, odkopnutá rodiči - dostává stipendium na vysněnou školu – Darkovu akademii. Balí si svých „pár švestek“ v podobě odřeného kufru a onošeného oblečení a vyráží vstříc novému vzdělání do krásné Paříže.
Už z prvního pohledu je akademie velice honosná, tichá a hrůzu vzbouzející, monumentální stavba. Místo, kde studují krásní studenti. Vyvolení, kteří tam jsou jen díky bohatým rodičům. Oni, hrstka stipendistů a učitelé. Cassie je nadaná dívka, která oplývá svou chytrostí, bystrostí a krásou k tomu. Jak víc by mohla zapadnout do kolektivu. Přesto tomu tak není. Nachází si kamarádku Isabellu, která se stává její spolubydlící. Spolu s ní se snaží přijít na to, co se skrývá pod temnou akademií. Zavražděná studentka, temný cizinec, který se v noci potuluje po chodbách, tajemná žena či všemocný nůž. A co teprve tajná místnost, kde se o půlnoci schází skupina Vyvolených. Co se skrývá za jejich krásou, nepřístupností a temným znamením, co mají vypálené na rameni? Cassie chce záhadě přijít na kloub a zároveň pomoci Jakeovi, bratrovi zavražděné Jessici, vyřešit záhadnou smrt sestry. Pro ty všechny důvody se rozhodne stát členkou tajného spolku. Netuší však, že za tím vším je mnohem víc šíleného a děsivého, než by mohla kdy čekat.
Celá kniha je napsána srozumitelným, čtivým způsobem. Je rozdělena do kapitol, které na sebe úzce navazují. Příběh je schopen čtenáře vtáhnout do děje. Najednou jste i Vy součástí temné akademie, procházíte tichými tmavými chodbami plnými originálních obrazů, dotýkáte se soch zobrazující bohy, mýty a bojíte se toho, co Vás čeká za rohem.
Autorka se povedlo ukázat, že je její dílo opatřeno tou správný dávkou tajemného upírského nádechu a určitě stojí za to si ho přečíst.