Středověká detektivka

recenze

Vražedná mše (2015) 4 z 5 / Nagadir
Vražedná mše

Když se na úvod zemského sněmu při mši svaté spáchá vražda je to opravdu závažný problém.Vyšetření je uloženo na bedra královského hejtmana, který si však vzhledem k obtížnosti případu povolá na pomoc slovutného Jakuba Protivu z Protivce, pomocníka královského sudího. Během pátrání narazí na několik dalších podezřelých vražd, aby nakonec zjistili, že byl majetek mrtvého v závěti odkázán tajemnému bratrstvu.

Historické romány i detektivky patří mezi mé oblíbené žánry, proto je jasné, že se na kombinaci obou vždycky moc těším. Vražedná mše mě pak na první pohled zaujala především tím do jaké doby byla umístěna, protože středověkou detektivku jsem v ruce neměla už dost dlouho. Ale asi jsem nehledala dostatečně pečlivě, protože autor je čech a ještě k tomu docela dost známý spisovatel svého žánru. No, nezbývá než to napravit.

Tak jak mají někteří autoři ve zvyku vás sáhodlouze zasvěcovat do děje, v téhle knize se to odbyde jednostránkovým prologem, což je vlastně moc dobře. Nečeká vás tu žádná zbytečná úmorná omáčka okolo, kterou se musíte prokousávat nebo která by vás naopak naprosto zmátla takže byste ve všem měli dokonalý guláš. Jen se dozvíte základní informace a pak už to jednoduše odsýpá. Plynulost vypravování jednoznačně potěší, protože příběh nikde nestagnuje a rozhodně nehrozí že by vás kniha začala nudit. A i přes to, že sem tam dojde k nějakému tomu zpomalení, je vždy následováno situací která děj opět vystřelí kupředu. Objeví se nějaká nová skutečnost, řešení, postava, a to dobrá detektivka hned vedle nepředvídatelnosti, různorodých komplikací a dobře zvládnutého pátrání prostě vyžaduje. Vražedná mše to ve větší či menší míře nabízí.

Vedle toho musím pochválit skvělé zpracování a vykreslení dané doby, dobovost a patřičná atmosféra na vás totiž dýchají z každého malinkatého zákoutí, ale zároveň jsou velice nenásilné. Autor totiž čtenáře nezatěžuje nějakými komplikovanými historickými údaji, detaily ani letopočty, takže i laik, který o dané době ví jen to co se kdysi naučil ve škole, si knihu dokáže užít a neztratit se v ní. Ovšem je jasné, že kdokoliv kdo se o dané údobí zajímá hlouběji v ní určitě najde víc zajímavých odkazů než běžný čtenář a mnoho jmenovaných postav si určitě dokáže spojit s existujícími historickými osobami. Já sama mám bohužel se jmény tak trochu problém a těžko se mi pamatují, takže vzhledem k tomu, že nejsou úplně jednoduchá jsem s tím občas měla problém a nic moc mi neříkala, ale jak už jsem se zmiňovala, rozhodně to nevadilo tomu abych si čtení užívala.

Postavy jsou hodně silnou stránkou této knihy. Hlavní hrdina je veliký sympaťák a se svým přítelem Blasiem tvoří zajímavý kontrast. Nehraje se tu sice na žádné hluboké psychologično, ale i tak jsou postavy velice rozmanité a každá z nich má co nabídnout. Není těžké si je oblíbit či být zaujat jejich příběhem, protože jejich charaktery jsou dobře rozvedené a rozhodně nepatří mezi stereotypy.

Co se stylu týče, autor občas používá hodně dlouhé věty, ve kterých jsem se na začátku, než jsem si zvykla, mírně ztrácela, a věřím, že někdo s tím může mít velký problém a nebude se mu to dobře číst. Na druhou stranu používá typický český humor, čímž si to u některých pravděpodobně značně vyžehlí. =)

Závěr. Skvělá historická detektivka s brilantním českým humorem, k jejímž postavám jednoduše přilnete a rozhodně se budete těšit na jejich další případy.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Moba

Hodnocení: 80/100