Spravedlnost si svou cestu najde

recenze

Pro jméno a čest (2006) 5 z 5 / Nagadir
Pro jméno a čest

Jihovýchodní Morava, 13.století. V období kdy se dokončuje moravsko-uherská hranice sledujeme propletené osudy několika zemanských rodů.

Děj sice začíná pomaleji a nevypadá to nijak nadějně, ale postupně se všechno jen nabaluje a nabaluje do takových rozměrů, že bych to v počátku nikdy nečekala. Zrady, intriky, rivalita, ale i smysl pro čest, vykoupení se z vlastních hříchů, ochota pomoci. Středověký život ve zkratce, a i když se tu nejedná o královský dvůr, zainteresovanost postav a jejich propletenost v ničem rozhodně nezaostává. Všechno se vším souvisí a samotný konec byl velmi krásnou třešničkou za vyřešením osudů všech hlavních protagonistů.

Postav je mnoho, a to opravdu hodně. Je možné že se v nich někdo bude po chvíli ztrácet, proto je vhodné tuhle knihu číst pomaleji aby se všechny ty rody a postavy správně vtřebaly a rozhodně čtení nijak nepřerušovat jinak se konečný výsledek ztratí v chaosu jmen. Ale i přese to všechno má každá postava jinou úlohu a každá je jedinečná, i když se třeba jen nakrátko mihne a její úloha není nijak obrovská. Taková velká rozmanitost jen pomáhá dotvářet uvěřitelnost příběhu. Je proto velmi jednoduché si některé postavy oblíbit a některé ne, jelikož chybují a jednají velmi lidsky.

Rozvržení kapitol, kdy každá začíná jakýmsi úvodníkem do dané situace či doby, přeskakování mezi jednotlivými aktéry tohoto složitého příběhu, to všechno mě neuvěřitelně bavilo. Pomáhá to propojení děje s postavami, a když alespoň o každé postavě něco víme je pak jednoduché si k nim vytvořit nějaký vztah. Kladný, záporný, neutrální? Na tom nezáleží, protože nějaký existuje a o to lépe se pak čtenář do děje vžívá, prožívá útrapy postav, fandí té či oné straně. Tohle podle mě umí jen málokdo, obzvlášť co se historických knížek týče. A právě tím mě autorka prostě nepřestává překvapovat. Způsob jakým líčí historii i lidské osudy je veskrze zajímavý i zábavný. Přesně vyvážená hranice mezi postavami reálnými i smyšlenými všemu dodává nejen příběhovou epičnost ale i historickou přesnost. Díky tomu se do příběhu velmi jednoduše ponoříte a osudy postav vás zcela pohltí.

Samotné hisotrické pozadí knihy provází příběh velmi nenásilnou formou, pomáhá dotvářet a pochopit postavy, ale i situaci v daném období aniž by vás zasypalo hromadou údajů či letopočtů. Nemluvě o spoustě krásných středověkých reálií, o tom jak je zcela prostě vysvětleno jak fungovalo právo, vyšetřování, obyčejný život mešťanů nebo šlechty. O zcela dokonalém propojení fikce a historie.

Závěrem. Velmi dobře vyšperkované historické drama k jehož postvám ihned přilnete. Jediným mínusem je krátkost, paní Horáková by určitě zvládla zamotávat osudy postav i déle.

Hodnocení: 9/10

Děkuji nakladatelství Moba za poskytnutí recenzního výtisku