Strážkyně krve

recenze

Strážkyně krve (2013) 4 z 5 / Safienka
Strážkyně krve

Další díl krvavé fantasy s prvky magie, rituálů, kouzlení a v neposlední řadě lásky. Láska je potřeba a nebudeme si nic nalhávat, je i tu.
V první chvíli jsem netušila, že se jedná o druhý díl k Magii krve od Tessy Grattonové. Měla jsem si chuť přečíst fantasy a sáhla jsem po této, která mě upoutala. Jsem ráda, že jsem svoje tušení poslechla, neboť ikdyž jsem z prvního dílu tolik nadšená nebyla, tak tento se mi líbil mnohem více.
Přestože se jednalo o stejné prostředí jako v prvním díle, v knize se vyskytovaly nové ústřední postavy. Autorka nás seznamuje s Mab, teenegerkou, která bydlí se svojí tetou Donnou v růžovém domě. Kromě toho, že je krásná a nadaná, tak je dcerou Josephine, kterou můžeme znát právě z prvního dílu. Víme tedy (pokud jste první díl četli, což není potřeba), že se jednalo o zápornou postavu a z toho bychom mohli usuzovat, že bude Mab stejná či alespoň podobná. Opak je však pravdou. Nechme si tedy předpoklady stranou a udělejme si nový názor.
Příběh začíná rituálem k zrušení kletby růží, které se táhnou kolem růžového domu a které dělají jen samé škody. Mab se pokusí jako čarodějka a diakónka vdechnout život panákovi z hlíny a listí, což se jí maličko zvrtne a způsobí jí to následné a zřejmě i osudové setkání. Dostáváme se tak k další postavě, kterou je osmnáctiletý William, fotbalista ze střední, který miluje své dva psy s originálními jmény Valkýra a Pohroma a evidentně má záchranářské sklony. Nejenže se mu podaří zachránit spolužačku z jezera, ale zároveň i zlikviduje hliněného panáka. Ikdyž se tím dostane do problémů, seznamuje se s Mab. Najednou není vše tak jasné, vysvětlitelné a pochopitelné. Už se spoustu věcí nedá logicky vysvětlit a jediná možnost je věřit.
Příběh dvou mladých lidí začíná rozkvétat. Jako vedlejší postava se zde objevuje teta Donna, u které Mab bydlí, dále pak chlapec Lukas, který je proklet kletbou černé svíce, Williamova rodina, která se snaží srovnat se smrtí svého syna a bratra a v neposlední řadě i Nick a Silla z Magie krve.
Příběh je vyprávěn z tří pohledů. První dva jsou již známé, třetí pohled je nám zobrazován pomocí deníku babičky Mab - Evelyn. Vzpomíná a přiznává se ke svým zážitkům, které ji v životě potkaly. Příjemně tak dokresluje hlavní linii. Ústředními postavami těchto vzpomínek je kromě Evelyn i Gabriel a Arthur - dva čarodějové, kteří jsou velkými přáteli a kteří se snaží plout co nejdelším životem. Bohužel to nedělají vždy férově.
Protože se Will při setkání s příšerou zraní, je na něho přenesena kletba, kterou musí spolu s Mab zrušit. Není to tak jednoduché, jak to vypadá. Díky několika málo chybám se dozvídáme, co je za růžemi vlastně skryto.
Líbí se mi, že autorka zapojila do příběhu více krvavé magie a vše situovala do prostředí lesa a přírody. Přeci jen být dál od civilizace, moci vyjít kdykoliv ven a courat se jen tak trávou, má své kouzlo. Autorka v příběhu ponechala i ty téměř až hororové vrány, které jsou nyní největším přítelem a průvodcem Mab. Příběhy se postupně proplétají a zapadají do sebe.Takovéto odhalování je velice napínavé a nutí čtenáře číst víc a víc.
Jak už jsem psala výše, tak tento díl se mi líbil víc než předchozí. Celá kniha je velice čtivě napsána a nemohu jí nic vytknout. Možná se jedná o další z mládeži hledaných příběhů, přesto jsem si díky ní příjemně zkrátila všední chvíle a čas mi opět rychle utekl. Pro čtenáře fantasy, v novém zařazení Young adult, doporučuji.

Strážkyně krve Strážkyně krve Tessa Gratton

Pro Mab Prowdovou je krvavá magie stejně přirozená jako dýchání. Ale když jedno její kouzlo omylem probudí mocnou spící kletbu, magie se jí vymkne z rukou – a probuzená kletba ohrožuje jak ji, tak zcela nemagického chlapce Willa, ... více