Strasti a slasti

recenze

Nonstop Eufrat (2012) 5 z 5 / DariDerek
Nonstop Eufrat

".... kořínky, které daly vyrůst pocitu bezmoci a zbytečnosti. Kde je ta voda? Voli ji vypili. A kde jsou ti voli? Páni je snědli. A kde jsou ti páni? Na hřbitově zakopáni. ..."

Autorka této knihy vystudovala scénaristiku a dramaturgii na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění a v dospělosti konvertovala ke katolické víře. Novela Nonstop Eufrat vyšla jako její knižní debut a musím říci, že je to debut na jedničku s hvězdičkou.

V příběhu se seznámíme s Tomášem, který si za své povolání zvolil sloužit lidem jako kněz. Jako kněz ctí své povinnosti a poslání, ale stále v něm hlodá pocit, že nedává ze sebe to správné. Potká Annu, se kterou se začne stýkat a z nějakého, jemu neznámému důvodu se cítí šťastně.
Po nějaké době se rozhodne církev opustit a začít svůj život žít s Annou. Nedlouho nato se také stává otcem, má syna.

V knize se ocitáme jak v přítomnosti, tak minulosti Tomáše. Zjistíme, jaký vztah měl k matce a otci, jak se cítil s Annou na začátku vztahu a tyto dějové linie se promítají do přítomnosti, kdy pociťujeme, co Tomáše trápí a netrápí v danou chvíli.

Příběh je svou pohodou a reálností z něj sálající velmi pěkný. Seděla jsem přikovaná očima ke knize, nechtěla jsem přestat. Četla jsem v práci pod stolem, ve vaně, dokonce i na záchodě. Za jeden den jsem se seznámila s hlavními hrdiny a přijde mi, jako bych je znala celý život.

I když se této knihy můžete ze začátku "bát" kvůli náboženské tématice, tak já vás ujišťuji, že se to vůbec v ději neodráží. Nejdůležitější jsou zde myšlenkové pochody hrdinů a jejich osobní postoje k různým životním událostem.

Paní Bendová, jakožto autorka mne velmi mile překvapila a pokud v tomto směru bude pokračovat, těším se na její další počiny.

Knižku vám vřele doporučuji a já tímto děkuji nakladatelství Fra za poskytnutí recenzního výtisku.

Daramegan