Nejhorší noční můra

recenze

Nejhorší noční můra (2017) 5 z 5 / DariDerek
Nejhorší noční můra

"Proti gustu žádný dišputát.

Mým gustem jsou mrtvoly."

Henri Blot, spící nekrofil z Paříže

První díl elektrizující nové série Brendy Novak, autorky bestsellerů New York Times.

Pátrání po sériovém vrahovi

Evelyn Talbot ví, že psychopat může vypadat naprosto normálně. Bylo jí teprve šestnáct, když jí její přítel Jasper věznil a mučil, a opustil v domnění, že je mrtvá. Nyní je respektovanou psychiatričkou, která se specializuje na myšlení zločinců, Evelyn pracuje v Hanover House, léčebném zařízení s maximální ostrahou, které se nachází v malém městečku na Aljašce. Má rozpory se seržantem Amarokem, který je přesvědčen, že Hanover je pro místní obyvatele hrozbou, i když osobně je ke krásné Evelyn velmi přitahován a hrozí, že se jeho svět převrátí vzhůru nohama.

Začíná prchat před svou minulostí

Život ve městě se změní v noční můru poté, kdy je nalezeno zmrzačené tělo místní ženy. Pro Amaroka je to důkaz, který potřeboval: Hanover se musí zrušit. Evelyn má důvod k obavám, že se jí tento zločin osobně dotýká, že vrah, který ji straší ve snech, si jí opět našel, a že život, který si tak pečlivě vybudovala, už nikdy nebude takový, jaký byl.

Kariéru Brendy Novak odstartoval šokující zážitek. Paní na hlídání omámila její děti sirupem proti kašli, aby celý den spaly. Tehdy se Brenda rozhodla, že opustí svou práci bankovní úřednice a bude pracovat z domova.

"Od doby, když jsem poprvé dostala nápad stát se spisovatelkou, uběhlo celých pět let, než jsem se naučila psát a dokončila svou první knihu," říká Brenda. Kniha se velmi dobře prodávala. Její romány se pravidelně objevují v žebříčcích bestsellerů New York Times a USA Today a získaly mnoho ocenění, včetně čtyř nominací na cenu Rita, nejprodávanější knihu roku a nejlepší knihu roku National Reader´s Choice Award.

No, páni! Omega jede! Za dva měsíce se jedná o druhou jejich novinku, která má opravdu potenciál a je hodně dobrá. Už od první stránky jsem se začetla a tušila, že tento příběh bude mít něco do sebe a on opravdu měl. Celé jsem si to užila na plné pecky.

Příběh jako takový je velmi dobře popsán a nastíněn v anotaci, tak nemám potřebu jej zde znovu rozpytvávat. Já spíše napíšu něco k postavám samotným. Protože všechny postavy, které zde vystupovaly byly uvěřitelné, jednaly logicky v závislosti na okolnostech, ve kterých se ocitli a až na pár psychopatů se nikdo nevymikal normálu. Dle mého názoru se tohle autorce hodně povedlo. Ti psychopati, které jsem zmínila, jsou nejdůležitější bod celého děje, od nich se odvíjí absolutně všechno, jelikož Evelyn studuje jejich chování a snaží se předvídat, proč a jak... Myslí si, že s pomocí nějakého vzorce (na který prostě musí přijít) se těmto vrahounům dostane do hlavy...

"Během života jsem zavraždil 21 lidí, spáchal jsem tisíce vloupání, loupeží, krádeží, žhářství a také v neposlední řadě, jsem měl anální sex s 1000 muži. Ani jedné z těch věcí nelituji."

Carl Panzram, sériový vrah, žhář, zloděj, lupič a násilník

Celý příběh mě naprosto pohltil a já si nedala pokoj, dokud jsem nedočetla. Celé je to napsáno čtivě a lidsky, takže problém s nějakým nastíněním psychoanalýzy nebo něčeho podobného nečekejte. Je to čistě napsaná kniha, která uspokojí každého, kdo má rád thrillery, rád se bojí (vzpomeňte si na mě, až budete číst o tom, jak se Evelyn vrátila domů po sněhové bouři), a kdo si rád přečte dobře promyšlený příběh. Protože tady autorce není co vytknout. Dokáže zaujmout a držet náš zájem až do posledního písmenka. A když jsem knihu zavřela, měla jsem pocit, že se mi chce křičet: chci další díl!

Nenašla jsem v ději žádná hluchá místa, nic otravného, a navíc obdivuji autorku, jak dokázala skloubit thriller ohledně lidských obětí s kapkou romantiky. Až jsem se divila, jestli jsem ve správném příběhu, ale ano, byla jsem. Nevím, co víc k tomu říct, já si tohle opravdu užila! A všem milovníkům thrillerů Nejhroší noční můru rozhodně doporučuji!