Krverůž

recenze

Krverůž (2017) 3 z 5 / DariDerek
Krverůž

"Kdo chce vidět ptáky, musí splynout s tichem."
Robert Lynd

Rune je nadaná zpěvačka s andělským hlasem, která ale pro svůj talent velice trpí. S nadějí, že jí odborníci pomůžou, začne chodit na uměleckou konzervatoř Krverůž. Nejenže je tato škola tajemná, dokonce se proslýchá, že v ní straší proslulý fantom Opery. A čím více Rune školu poznává, tím spíše tomu věří. Ve snu ji navštěvuje tajemný a okouzlující houslista, který zná všechna její tajemství a učí ji zpívat. Dokáže ji zachránit, anebo se stane její zhoubou?

A. G. Howard žije v Texasu se svým manželem, dvěma dětmi a dvěma labradory. Její prvotinou je Šepotání, kterou napsala při práci ve školní knihovně. Má zálibu v gotických scenériích, kterou uplatňuje ve svých knihách. Ve volném čase fotí hřbitovy z 18.století či opuštěné školy. Zajímavostí je, že jako malá milovala knížku Alenka v říši divů a Šepotání napsala kvůli tomu, že ji vždy zajímalo, co by se stalo, kdyby Alenka vyrostla.

Já musím začít tuto recenzi zpracováním knihy. Na první pohled je nádherná. Obálka je teda perfektní, ale už to písmo je horší. Je totiž vyvedeno v červené barvě a pokud jste zvyklí číst knihu po více stranách, třeba i na jeden zátah, tak u Krverůže je to nemožné. Mě osobně z té barvy písma začaly bolet a pálit oči už po dvou, třech stránkách. Díky tomu jsem se ze začátku nemohla začíst, byla jsem naštvaná, protože to mé čtení neskutečně rušilo. Došla jsem do stádia, kdy jsem si koupila ebook. Ono to vypadá dobře, vím, že Šepotání bylo v zelené barvě, takže tímto způsobem to může čtenáře okouzlit, ale co se týče čtení, tak je to nepraktické. Dle mého názoru je jednoduše to červené písmo špatně zvolené. Stačily by na začátku kapitoly pouze červené trny a písmo normální, černé.. Potom by to bylo lepší. O mnoho lepší.

Teď k příběhu. Rune, což je hlavní hrdinka nadaná zpěvem, je normální holka, ale jak dojde na operní árie, nachází se mimo realitu a stává se z ní někdo jiný. Neumí se ovládat, po každém zazpívání je doslova zničená jak psychicky, tak fyzicky a její matka se rozhodne poslat ji do Krverůže, kde studuje mládež operní zpěv. A myslí si, že ji to pomůže. Rune tak ze začátku nechce, ale nějakým způsobem se s tím smíří a když si najde přátele, vypadá to, že to bude fungovat. To by ovšem za zrcadly nesměla vidět stíny, slyšet z průduchů klimatizace v pokoji šepot a drhnutí podrážek po podlaze... Neměla by mít pocit, že ji někdo sleduje, ale ona jej má. Kdo se tam skrývá? Je to opravdu někdo, nebo se jedná jen o její představivost? A co její zpěv? Pomůžou ji na Krverůži?

"A hledíš-li dlouho do propasti, vhlédne pak propast do tebe."
Friedrich Nietzsche

Postavy, které se objevují v příběhu jsou popsány a vykresleny tak, jak bychom očekávali. Rune je ta dokonalá "chudinka", na kterou si zasednou ty největší mrchy na škole a dělají ji naschvály. Její nejlepší kamarádka, Slunka, kterou si ve škole najde, patří mezi outsidery. Jelikož je to výběrová škola, tak studenti hodně řeší, kdo se jakým způsobem na ni dostal a pokud je to způsobem "milodaru", okamžitě se stáváte podezřelým. Je tam kluk, který je krásný, nádherný, vtipný, inteligentní a každá ho chce, je tam kluk, který je kamarád všech a všichni na něj spoléhají... Můžu říct, že celá škola je jedno velké klišé, až na zrcadla a život za nimi. Tam už se ocitáme ve světě někoho jiného, podzemí, které je zatopené vodou a potuluje se tam nejen kocour Ďábel, který je ve škole známý...

Kniha je napsaná docela svižným způsobem. Píšu docela, protože někdy, zvlášť když se autorka zaměřila na myšlenkové pochody hlavní hrdinky, tak mi to přišlo trochu pomalejší. Příběh je docela předvídatelný, minimálně jsem tušila, jakým směrem se to bude ubírat a nemýlila jsem se. Neřekla bych, že Krverůž nestojí za to, ale určitě nečekejte nic, z čeho byste si sedli na zadek.

Já osobně jsem měla velká očekávání a díky samotnému, docela prostému příběhu, díky červenému písmu, zůstanu věrnou fanynkou Morfea a Šepotání. Ale i přes to, že nadšení ze mě nesálá na míle daleko, tak můžu říct, že tuto knížku si užijí "začínající" čtenářky, které nemají toho tolik načteno, ty dívky, které teprve zkouší fantasy a young adult literaturu.