Strasti a radosti čtyř osudů

recenze

Manželky (2003) 5 z 5 / Safienka
Manželky

Od paní Keleové-Vasilkové známe už takových děl, které mají spoustu společného. Svou přirozenost, čtivost, reálnost a životní krutost. Stejně tak je tomu u autorčina posledního vydaného díla Manželky.
Jak už název napovídá, tak se můžeme těšit na příběh, kde je v hlavní roli manželství a věci s ním spojené. Řádky nás zavádí do Bratislavy k životům čtyř žen, kamarádek už od střední školy. Iva, Diana, Michaela, Martina, jejich manželé a kopa dětí. Jako střídáme každý den ponožky, tak autorka střídá příběhy hlavních hrdinů. Občasně setkání všech vnese do děje ujasnění a kouzlo společných okamžiků.
Ani jedna ze zmíněných žen to nemá v životě jednoduché. Iva, nejmíň sebevědomá a průbojná hrdinka, je matkou tříleté Viky a manželkou tichého Igora. Manželství jí proplouvá mezi prstama. Osud jí k němu dovede jen díky nechtěnému a následně ztracenému těhotenství, které změní vše. Diana je nám představena jako pravá žena domácnosti, která čeká čtvrté dítě. Bohužel jí ale dochází energie a manžel Petr zrovna moc nepomáhá. K zbláznění? Rozdíl pohledů mužů a žen je na místě. Michaela je ostřílená a sebevědomá návrhářka, která není s ničím spokojená. Ani za mák se jí nechce to, co se chce manželovi Vladovi a dceři Silvii. Raduje se po svém, ale zjišťuje, že to je jen jakási zástěrka. Opravdu je tou, za jakou ji všichni považují? Poslední z hrdinek Martina je svobodná. Možná proto si ji autorka nechala až nakonec. Jako správná doktorka má všechno naplánované a rozvrhnuté. Je krásná a má cit pro lidské vztahy. Ale jak to známe všichni, tak vždycky líp poradí ostatním než sama sobě. Díky své zkušenosti v rodině si je jistá, že se nikdy nechce vdát. Ani muže moc nepotřebuje, ale dítě by chtěla. Takže co s tím?
V několika málo hodinách, které Vám kniha zabere, se obohatíme o zkušenosti z dalších životních osudů. Lidé, kteří nacházejí sami sebe a hloubají nad tím, jestli ta rozhodnutí, která udělali v minulosti, jsou ta správná. Ač jsem se zpočátku ztrácela ve jménech a musela jsem se vracet, knihu jsem si užila. Myslím si, že se mnoho čtenářek matek v knize najde a uvědomí si, že na světe je mnoho žen, které svůj život prožívají stejně, ba i někdy hůř než ony samotné.
Autorka má cit pro vykreslování situací, díky nimž se nám do čtení může vkrást nejen klid, nesmírné pocity štěstí, ale i vášeň, zrada či nespokojenost.
Opět skvěle napsáno.
Doporučuji.